Kişi başı kart borcu asgari ücretin 2,5 katı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kişi başı kart borcu asgari ücretin 2,5 katı
Abone ol

Asgari ücret pazarlığının başlamasına günler kaldı. Asgari ücretin 8 bin 506 lira olarak açıklandığı ocak ayında kişi başına düşen bireysel kredi kartı borcu 14 bin 377 TL’ydi. Asgari ücretten 5 bin 871 TL daha fazla fazla olan bu tutar yıl boyunca artmayı sürdürdü. Enflasyon nedeniyle haziran ayında asgari ücret ikinci kez arttırılarak 11 bin 402 TL’ye çıkarıldı.

BirGün'den Havva Gümüşkaya'nın haberine göre; eylül ayında ise kişi başına düşen kredi kartı borcu katlanarak asgari ücretin 16 bin 53 lira üzerine çıktı ve 27 bin 455 liraya ulaştı.

Ekonomi yönetimini seçim sonrası değişen politika ile tüketici kredisi kullanımını baskılamaya başladı. Ancak bu dönemde tüketiciler giderek artan oranda kredi kartı kullanımına yüklendi. Faiz artışları ile birlikte gecikme faizlerinin yükselmesi, nakit avans limitinin aşağı çekilmesi gibi zorluklara rağmen bireysel kredi kartı borçları büyümeye devam etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, eylülde kredi kartı borçları ilk kez ihtiyaç kredisi borçlarını geçti. Faiz artışları ile ihtiyaç kredisinde yavaşlama yaşanırken kredi kartı borcu arttı. Kasımda ise kredi kartı borçları 1 trilyon lirayı aştı. BDDK’nın son verilerine göre, bireysel kredi kartı borçları 1 trilyon 79 milyar TL’ye ulaştı. İhtiyaç kredisi tutarı ise 945 milyar lira oldu. Böylece kredi kartı borçlarındaki yıllık artış yüzde 139,2’ye ulaştı. Aynı dönemde ihtiyaç kredisindeki artış ise yüzde 38,6 oldu.


Yorum Yazın