İran Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu’nda Amerika’ya veryansın etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İran Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu’nda Amerika’ya veryansın etti
Abone ol
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı uzun konuşmada ABD’yi Ukrayna’daki şiddeti körüklemekle suçlarken, İsrailli temsilciler tepki göstererek, salondan çıktı.

Salı günü konuşmaların ilk gününde Genel Kurul salonunda kürsüye çıkan Reisi, Ukrayna şehirlerini vuran tüm İran yapımı drone’ların Rusya’ya, işgalin başladığı 24 Şubat 2022’den önce satıldığını ve Ukrayna’da barıştan yana olduğunu iddia etti. Aynı gün içinde Tahran, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu liderliğindeki bir heyeti konuk etti. 

ABD istihbaratının İran’daki rejimi devirmeye çalıştığını ve başarısız olduğunu öne süren Reisi, ”geleceğin İran’ın çemberindeki ülkelere ait olacağını, Batı’nın günlerinin bittiğini” ifade etti.

”Dünya yeni bir uluslararası düzene geçiyor ve dünyayı Amerikanlaştırma projesi başarısız oldu” diyen Reisi, ”Bütün dünyayı arka bahçesi olarak göre Batı bir kimlik krizi yaşıyor” ifadesini kullandı.

Reisi ayrıca, ABD’nin, Avrupa’yı zayıflatmak için Ukrayna’daki savaşı büyütmeye çalıştığını ifade etti. 

Konuşma sebebiyle İsrail’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, Genel Kurul salonundan çıktı ve BM’yi ”Tahran’ın kasabı” için kırmızı halı sermekle suçladı. Erdan ayrıca, geçen sene, ”örtünme kuralları”na uymadığı gerekçesiyle ”Ahlak Polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin fotoğrafını gösterdi.


Yorum Yazın