İBB Şehir Tiyatroları'ndan Cumhuriyetin 100. yılında “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İBB Şehir Tiyatroları'ndan Cumhuriyetin 100. yılında “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı
Abone ol
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın (İBBŞT), Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak hazırladığı projeler hayata geçirilmeye devam ediliyor. “Cumhuriyetin 100. Yılında Tiyatroyu Geleceğe Taşıyan Sorular ve Öneriler” üst başlığıyla hazırlanan "100 Yıllık Ayna" Tiyatro Çalıştayı, 11-14 Şubat tarihleri arasında CVK Bosphorus Hotel İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

100'üncü yıl kapsamında planlanan projelerin ilki, Cumhuriyet'in kuruluşuna armağan ve saygı projesi olan ve kurumun bütün mevcuduyla emek verdiği 'Bu Memleket Bizim' isimli gösteri hazırlanmış ve Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşmuştu.

TİYATRO ÇALIŞTAYI

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’in Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel olarak planladığı projelerden biri olan Tiyatro Çalıştayı, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 14 yıldır repertuvara katkı sağlayan ve gösteri sanatları alanında çağdaş yönelimleri kurum içinde düzenlediği atölyeler ve söyleşilerle hazırlayan Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM) sorumlusu Emre Koyuncuoğlu ve tiyatro sanatçı ve teknik ekibinden oluşan bir ekibin uzun süren bir çalışmasının neticesi olarak hazırlandı.

Çalıştay hazırlanırken, geçmiş zamanlarda yapılmış çalıştaylar etüd edilerek, bu çalıştaydan sonraki gelişmeler takip edilerek, başlıklar ve katılımcılar belirlendi. Günümüz tiyatrosunun özel, ödenekli kurumsal yapılarındaki sorunlar, yasal düzenlemeler ve bireysel sorunlar en geniş anlamda dikkate alınarak, bugünden geleceğe sağlıklı bir tiyatro yapısı kurgulamak amacıyla ana başlıklar belirlendi.

Dört günde, 32 farklı başlık altında, 400’e yakın davetliye ulaşılarak, aralarından 10’u çevrimiçi olmak üzere, 300 katılımcı belirlendi. Alanlarında uzman ve deneyimli isimlerle birlikte, tiyatromuzun genç kuşak temsilcilerinin de bulunacağı, tiyatromuza dair önerilerin sunulacağı çalıştay, son çalıştay dikkate alındığında, 25 yıllık bir zaman diliminde eksikliği hissedilen bir buluşmaya zemin oluşturuyor.

SONUÇ BİLDİRİSİ HAZIRLANACAK

Çalıştay kapsamında ödenekli tiyatrolar, özel tiyatrolar, bağımsız tiyatrolar, uluslararası alanda ortak prodüksiyonlar, oyun yazarlığı, tiyatro tarihi yazımı, mesleki eğitim, sahnede temsiliyet hakkı, ana başlıkları altında 32 alt başlıktan oluşan oturumlar planlandı. Çalıştay sunumları ve oturumlarda gelişen öneriler, Çalıştay editörleri tarafından özetlenerek, Çalıştay sonrası bir sonuç bildirgesi 100. Yıl Bildirisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Aynı zamanda sunulan bildiriler ve konuşmaları içeren bir çalıştay kitabı da hazırlanarak paylaşılacak.


Yorum Yazın