Garsonlar Paris'te kıyasıya yarıştı!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol

Paris'in sokaklarında, garsonlar tipik Fransız yemekleri içeren tepsileri dengelerken birbirleriyle rekabet ediyor. Şehrin ünlü kafelerinde çalışan garsonlar arasında yapılan yarış, bugün Paris'te tekrar hayata geçirildi. Tepsiler dolusu kahve ve kruvasanın havada tutulduğu etkinlik, bütçe sorunları nedeniyle 2011'den beri gerçekleştirilmiyordu. Ancak bu yıl, Olimpiyatların Paris'e gelmesiyle birlikte şehir, atletik rekabet ruhunu canlandırmaya karar verdi.

Yaklaşık 200 garson, Paris'in merkezindeki Le Marais çevresinde 2 kilometrelik bir rota üzerinde yarıştı. Her garson, bir tepsiyi bir bardak su, bir fincan kahve ve bir kruvasanla dengelerken ve hiçbir şey dökmeden koşarak bitiş çizgisine ulaşmak zorundaydı.

Yarışmacılar, geleneksel Parisli garson kıyafeti olan beyaz bir üst, siyah pantolon ve garson önlüğü giydi. Paris Belediye Başkan Yardımcısı Dan Lert, kıyafet yönetmeliğinin "bu efsanevi tarihi yarışa saygı gösterme amaçlı olduğunu" belirtti.

Yarış, Paris Belediye Binası'ndan başlarken, şehrin sıkışık sokaklarında ilerlemek zorunda kaldılar.

Erkekler kategorisinde, La Contrescarpe kafesinden Samy Lamrous birinci olurken, Cafe le Petit Pont'tan Pauline Van Wymeersch kadın yarışmacılar arasında birinci oldu.

Yarışın kazananları ⁠Pauline Van Wymeersch ve ⁠Samy Lamrous'a bu yaz Olimpiyatların açılış töreni için bilet verildi. Diğer dereceye girenler ise şehirdeki restoranlara hediye kartları kazandılar.


Yorum Yazın