Fransa'da ''hava kirliliğiyle mücadele etmediği için'' hükümete rekor ceza

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Fransa'da ''hava kirliliğiyle mücadele etmediği için'' hükümete rekor ceza
Abone ol
Fransa'nın en yüksek idari mahkemesi Danıştay, hava kirliliğini kabul edilebilir seviyelere indiremediği için hükümete 10 milyon Euro'luk rekor bir para cezası verdi. Mahkeme, 6 ay içinde hükümetten bu konuda bir girişim gelmediği taktirde yeniden ceza vereceğini ifade etti.

İklim krizi ve çevre kirliği konularında duyarlı olduğu bilinen Danıştay, hükümet tarafından alınan önlemlerin hava kalitesini iyileştirmek için yetersiz olduğunu, bazılarının fiilen uygulanamayacağını ve olası etkilerinin iyi bir şekilde değerlendirilmediğini ifade etti.

Geçen yıl yüksek yargıçlar, hükümetin hava kirliliği seviyelerini azaltmak için 2017 tarihli bir mahkeme kararını uygulamadığını belirterek, 6 ay içinde düzeltici önlem alınmaması halinde 10 milyon Euro'luk para cezası vereceği konusunda uyarmıştı. Altı aylık sürenin dolmasıyla birlikte mahkeme bir önceki kararını uyguluyor.

Ceza parası derneklere paylaşılacak
Mahkeme, 2022'nin başında hava kirliliği seviyelerini tekrar inceleyeceğini ve sonuca bağlı olarak daha az veya daha fazla olan bir para cezası uygulayabileceğini söyledi.

10 milyon Euro'luk para cezası çoğunlukla hava kirliliğiyle mücadele kurumları arasında paylaşılacağı belirtildi. Yargıçlar, hükümete dava açan STK Friends of the Earth'ün 100 bin Euro alacağına karar verdi.


Mevlüt Çavuşoğlu: Bazı ülkelerden teklif geldi, desteğe ihtiyacımız olduğunu söyledikÖnceki Haber

Mevlüt Çavuşoğlu: Bazı ülkelerden teklif...

Bakan Koca duyurdu: Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladıSonraki Haber

Bakan Koca duyurdu: Biontech aşılarımız...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar