Fed toplantısı öncesi dolar son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Fed toplantısı öncesi dolar son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü
Abone ol
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesi, pazartesi günü dolar endeksi son 20 yılın en yüksek seviyesini görürken euro 1,05 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Fed'in faiz oranlarını artırım sürecinde gerekirse daha agresif adımlar atabileceği sinyalini vermesiyle dolar endeksi, nisan ayında 103,9 ile son 20 yılın zirvesini gördü.

Küresel ekonomi ve finans piyasalarının yönü açısından rehber niteliği taşıyan Fed'in açıklayacağı kararların, yılın geri kalanı için para politikaları rotasını çizeceği belirtiliyor.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), 3-4 Mayıs'ta gerçekleştireceği toplantıda, faizlerde 50 baz puanlık artırıma gideceği düşünülüyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranını daha yavaş artırması beklentisi ve Ukrayna'daki savaşın euro bölgesindeki etkisine ilişkin endişeler yatırımcıları dolar arayışına sevk etti.

Nisan ayında dolar üstünlüğü

Dolar Çin yuanı karşısında yüzde 0,005 değer kazanarak 6.6895 seviyesine ulaştı.

Dünyanın aksine düşük enflasyonla mücadele eden Japonya Merkez Bankası ise (BoJ) para politikaları konusunda emsallerinden ayrışarak ultra gevşek para politikasını sürdürürken, dolar/yen paritesi, 131,2 ile Nisan 2002'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Paritenin nisan ayındaki toplam değer kaybı yüzde 6,7 seviyesinde gerçekleşirken, aşırı kur hareketleri karşısında ülkede mali ve finansal tedbirlerin yakın zamanda devreye alınacağı öngörülüyor.

Dolar endeksinin hesaplanmasında ağırlığı alınan diğer para birimlerinin performansına bakıldığında, nisanda Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gören sterlin/dolar paritesi yüzde 4,2 geriledi. 2 yılın zirvesine çıkan dolar/İsviçre frangı paritesi de yüzde 5,5 yükseldi.

Dolar karşısında nisan ayında Kanada doları yüzde 2,8 ve İsveç kronu yüzde 4,6 değer kaybetti.


Yorum Yazın