Fatih Altaylı'dan dikkat çeken Yılmaz Güney ve İbrahim Tatlıses kıyası

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Fatih Altaylı'dan dikkat çeken Yılmaz Güney ve İbrahim Tatlıses kıyası
Abone ol
Gazeteci Fatih Altaylı'nın Yılmaz Güney ve İbrahim Tatlıses arasında yaptığı kıyas gündem oldu.

Altaylı, ölüm yıl dönümünde Yılmaz Güney hakkında başlayan tartışmaları şöyle yorumladı:

"Fikirlerinizden dolayı değil, cinayet işlediğiniz için hapse atılmışsanız, Türk olunca katil, Kürt olunca fikir suçlusu olmazsınız. Japon veya Ugandalı olmanız da durumu değiştirmez.

Tam aksine, bu gibi durumlarda meseleyi etnisiteye, ırka göre farklı bir biçimde ele alırsanız ırkçı olursunuz.

Yıllardan beri İbrahim Tatlıses’in kadınlara yönelik tavrı, kendisi ile tartışan bir kişinin Tatlıses’in bir yakını tarafından anında vurulup öldürülmesi, ayrıldığı kadınların farklı zamanlarda vurulması Tatlıses’in eleştirilmesine neden oluyor. Tatlıses de Kürt. Onu da eleştirenler 'anti Kürt' mü!

DAHA BETERİNİ YILMAZ GÜNEY İŞLEYİNCE…

Peki o zaman benzer suçları ve hatta beterlerini Yılmaz Güney işleyince eleştirmek niye Kürtlükle bağlantılı hale getiriliyor!

“Yılmaz Güney çok iyi bir sinemacıydı” … Tamam, buna bir itirazımız yok. Olabilir. Öyledir. İbrahim Tatlıses de çok iyi bir şarkıcıydı.

Sanat alanlarında çok iyi olmaları diğer alanlarını eleştirmemizi engellemeli mi!

ADİ SUÇ ADİ SUÇTUR…

Roman Polanski de çok çok iyi bir yönetmen. Ama çocuk tacizcisi olduğu için ABD’de mahkum oldu. Hiçbir ırkçı çıkıp da “Yahudi olduğu için” de demedi, “Polonyalı olduğu için” de.

Adi suç adi suçtur.

İbrahim Tatlıses'in soldan direksiyonlusu...

Cezanın ırka bağlı olması gerektiğini savunanlar ise ırkçıdır. Bana göre Yılmaz Güney, İbrahim Tatlıses’in soldan direksiyonlu olanıdır. Kaza yaptığınız zaman sağdan mı, soldan mı kullandığınız fark etmez”.


Yorum Yazın