Erzurum'da özel bakım merkezinde skandal: Bakıcılar, engelli erkeğe tecavüz etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erzurum'da özel bakım merkezinde skandal: Bakıcılar, engelli erkeğe tecavüz etti
Abone ol
Erzurum’daki bir özel bakım merkezinde, işitme ve konuşma engelli A.K. isimli erkeğin, bakıcıların cinsel istismarına maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Merkezdeki diğer çalışanlar ise skandalın üzerini kapatmak istedi.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetiminde hizmet veren Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi’nde yaşanan skandallar zinciri ortaya çıktı. Bakım merkezinde kalan bir engelli, bakıcı personel tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı.

Bakanlığın Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi hakkında hazırladığı 27 Mayıs 2021 tarihli raporda, işitme ve konuşma engelli A.K.’ isimli erkeğin bakıcı personel Sefa V. tarafından cinsel istismara maruz bıraktığı diğer çalışanların ise olayın üstünü örttüğü belirtildi. Raporun bir bölümünde ise cinsel istismardan “cinsel birliktelik” olarak bahsedildi. Bakanlık, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak engelli bireyi istismara maruz bırakanlar ile olayın üzerini örtenler hakkında adli soruşturma açılmasını talep etti. İstismarcı personel ile skandalı gizleyenlerin de çalışma onayları iptal edildi.

Bakanlığın denetim yapma kararı da aldığı özel bakım merkezinde çalışan Mesut A. ise ifadesinde, “Bakıcı personel Sefa V.’nin A.K.’yi iki defa istismara maruz bıraktığını, olaya şahit olan bakıcı personel Harun K. ile sosyal çalışmacı Nihal Y.’nin ise olayı bildikleri ve üzerini kapattıklarını” anlattı.


Yorum Yazın