CHP Bahçelievler Belediye Başkan adayı

Emine Gülizar Emecan: Sadece bina değil, kültürel ve sosyolojik bir dönüşümü hayata geçireceğiz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Emine Gülizar Emecan: Sadece bina değil, kültürel ve sosyolojik bir dönüşümü hayata geçireceğiz
Abone ol
CHP Bahçelievler Belediye Başkan adayı, Eski CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Muhalif’in sorularını yanıtladı.

Muhalif’le yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını yakından tanıyoruz:


1. Bahçelievler’in en büyük sorunu nedir?

Emine Gülizar Emecan: İlçemizin en büyük sorunu; Halkımızdan aldığımız şikayetler doğrultusunda ve kendi gözlemlerimiz sonucunda Ulaşım, Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Alan sıkıntısı olarak kendini gösteriyor. Tabii daha birçok şikayet bulunuyor. Bunların hepsini çok iyi şekilde analiz ettik ve çözümleri biliyoruz. Seçilirsem kolları sıvayarak en önemlilerinden başlayarak hepsini tek tek ele alıp çözüme kavuşturacağımızdan Bahçelievler halkı emin olabilir.


2.  İstanbul’da neredeyse tüm ilçelerin ortak sorunu olan ‘kentsel dönüşüm ve deprem’ konularındaki projeleriniz neler olacak?

E.G.E: Evet tüm İstanbul’un sorunu “Kentsel Dönüşüm” olarak önümüze çıkıyor. İnsanların daha güvenli, depreme dayanıklı evlerde yaşaması; Güven içinde, olabilecek yıkıcı depremi hasarsız veya en az hasarla anlatabilmeleri için bu sorunun ele alınması gerekmektedir. Bu anlamda bir İnşaat Mühendisi Başkan Adayı olarak tabi ki hazırlıklarımızı yaptık. Seçildiğim takdirde bu hedefleri yakalamak için çalışacağım. Bunları kısaca sıralarsak. Sadece bina değil, kültürel ve sosyolojik bir dönüşümü hayata geçireceğiz. Deprem Strateji Eylem Planını oluşturacağız

DEPREME DAYANIKLI BİR İLÇE

Hedefimiz depreme dayanıklı, hazır ve Afet önlemlerinin alındığı güçlü, deprem toplanma alanları, tahliye koridorları düzenlenmiş huzurla yaşanabilir bir Bahçelievler.

BAHÇELİEVLER İMAR A.Ş.

Daha hızlı çözümlere ulaşmak için Bahçelievler Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, belediye iştirak şirketi BAHÇELİEVLER İMAR A.Ş.’yi kuracağız. Bu şirket, vatandaşlarımızın konut dönüşüm ihtiyacını karşılamaya yönelik projeleri çalışacak, gerçekleştirecek ve süreçlerin hızlanmasını sağlayacak.

AKTİF KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSLERİ

Kentsel dönüşüm danışma ofisleri arttırılacak, süreç içerisinde hukuki destek sağlayacak, finansman yönetiminde danışmanlıklar vererek aktif rol alacak.

DESTEKLEYİCİ UZLAŞTIRICI

Belediyemiz, kentsel dönüşüm talep eden malikler ile müteahhit arasında kat karşılığı sözleşmeye kadar olan süreçte uzlaştırıcı görev üstlenecek. Mimari etütleri belediyemiz bünyesinde biz yapacağız. Bina tarama riskli yapı tespit çalışmalarını hızlandıracağız. İBB İle ortak yürütülecek olan Kentsel Dönüşüm projelerinde KİPTAŞ ile işbirliği yapacağız vatandaşlarımızın İBB desteklerinden daha fazla yararlanmasını sağlayacağız.

Riskli konutlarda Emeklinin inşaat maliyetinin %65'i, dar gelirlinin %60'ı karşılanacak. 7000 tl ilave Kira Desteği emeklilere 9000 tl kira desteği İstanbul yenileniyor sistemi ile kentsel dönüşüme giren tüm riskli yapılarda 2 yıl vadeli Faizsiz Kredi Destekleri, Güçlendirmeye tam destek ile de güçlendirilebilecek binalarda süreci hızlandıracağız. DİJİTAL İKİZ altyapısını kullanarak, akıllı kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Hibe destekleri alacak, marka kentsel dönüşüm projeleri oluşmasını destekleyeceğiz.

KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm ile birlikte gerekli sosyal donatıların oluşabilmesi için yapı yoğunluğunu arttırmadan doğru şehir planlaması ile yeni alanlar yaratılmasını sağlayacağız. Bahçelievler’de 
Kentsel dönüşüm kültürel bir dönüşüm olacak Bahçelievler halkının ihtiyaçları karşılanacak.
İmar planlarında gerekli çalışmaları da yapacağız.

İlk olarak da 17/02/2023 tarihli Havaalanları Çevresinde Yapılacak Gölgeleme Çalışmaları Genelgesi doğrultusunda HAVAMANİA nedeni ile belirlenmiş yükseklik sınırlamasını yeniden düzenleyeceğiz. Küçükçekmece belediyesi bu çalışmayı tamamlamış, biz de Yenibosna Merkez, Çobançeşme, Fevzi Çakmak ve Zafer Mahallelerinin içinde bulunan alan için Gölgeleme Çalışması ve Performans Analizleri Çalışmasını hemen başlatacağız. İlçe Nüfusumuzun yüzde 17’inin yaşadığı bu bölgede dönüşümün önündeki önemli bir engeli kaldıracağız.

 

3.  Yönetime geldiğinizden itibaren 1 ay, 1 yıl ve 4 yıllık süre sonunda yani kısa, orta ve uzun vadede ilçenizde gözle görülür ne gibi değişiklikler olacak?

E.G.E: Yönetime geldiğimde öncelikle ele alacağımız sorunları söyledim. Ulaşım, Kentsel Dönüşüm ve Yeşil Alan sıkıntısı bu sorunların çözümü sadece Bahçelievler Belediyesi’nin tek başına karar alıp uygulayacağı kararlar sonucunda yapılamayacağı için bu çözümlerin şu kadar zamanda yapacağım demek hayalci bir yaklaşım olur. Ama şunun sözünü verebilirim ki en önemlilerinden en küçük soruna kadar ve vatandaşlarımızdan gelen sorunlarla ilgili yoğun bir çalışma yapacağımın sözünü veriyorum. Bunun dışında 4 yıl sonunda ise Bahçelievler, İstanbul’a yakışır çağdaş yaşanabilir düzenli bir ilçe olarak İstanbul’da kendini gösterecektir.

4.  Aday olduğunuz semti yeryüzünde benzettiğiniz & benzemesini arzu ettiğiniz yer neresidir?

E.G.E: Bahçelievler’i bir yere benzeterek orada çalışma yapmak bana göre bir çalışma modeli değil. Bahçelievler, Bahçelievler’dir ve kendine özel bir ilçedir. Hani eskiler derler ya “Kendi nevi’ne münhasır” diye. İşte Bahçelievler öyle bir ilçedir. Kendi özellikleri, kendi güzellikleri olan çok özel bir ilçedir. Benim çok genç yaşlarda geldiğim, evlendiğim, çocuklarımı büyüttüğüm benim için çok özel ve güzel bir ilçedir. Benim hayallerim daha farklı, başka ilçeler veya Dünyadan başka şehirlerin Bahçelievler’i örnek alıp ona benzemeye çalışacakları bir ilçe oluşturmak istiyorum.

 

Biraz da sizi daha yakından tanıyalım…

5.  Belediye Başkanı olmanız durumunda sivil hayatınızdan neleri özleyeceksiniz?

E.G.E: Bilindiği gibi geçtiğimiz 5 yıl süresince Milletvekilliği görevindeydim. Bunu ifa ederken zaten sivil hayatınıza çok fazla önem veremiyorsunuz ve vakit ayıramıyorsunuz. Milletvekilliği esnasında yapmış olduğumuz çalışmaların farklı bir versiyonunu ve daha yoğununu Belediye Başkanlığı döneminde de yapacağımız için özel hayata çok fazla vakit ayırabileceğimi düşünmüyorum. 600 bin nüfuslu Bahçelievler’le uğraşırken bunun zor olduğunun da farkındayım. Ama tabi ki hepimiz insanız ve ailelerimiz var. Bazen istisnaların da olabileceğini de belirtmek isterim.

6.  Evcil Hayvanınız var mı? Aranızdaki ilişkiden bahseder misiniz?

E.G.E: Evcil hayvanlarımız var. Sokaktan sahiplendiğimiz 3 tane kedimiz var. Hatta birisi 10 yaşında. Onların evde olması tabii ki bizlere de huzur veriyor.

 

7.    Hobi ya da düzenli olarak yaptığınız, ilgi duyduğunuz spor & sanat vs. nedir? Ne zamandır yapıyorsunuz?

E.G.E: Milletvekilliği dönemimde tabi daha az fırsat bulsam da zaman zaman günlük yapılabilecek egzersizler ile spor ihtiyacımı gideriyorum. Spor çok önemli ve her sağlıklı insanın mutlaka spora günlük vakit ayırabilmesi lazım. Biz de Bahçelievler için her bireyin spora daha kolay ulaşabilmesi için bir çok projeyi hazırladık. 31 Mart sonrası seçildiğimiz takdirde bu projeleri hayata geçireceğiz.
 


Yorum Yazın