Dilera Topaloğlu'ndan bir sergi: YAŞATMAK(SIZIN)

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dilera Topaloğlu'ndan bir sergi: YAŞATMAK(SIZIN)
Abone ol
Sanatçı Dilera Topaloğlu'nun eserleri 15 Ocak-28 Ocak tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak.

Ekspresyonist sanatçı Dilera Topaloğlu, sanat eserlerinde yaşanılan gerçeğin iç dünyasından geçen yollar ile anlatıyor.

Gerçekliği soyut kavramlar ve çarpıcı çizgiler ile anlatan Topaloğlu, eserlerini 15 Ocak-28 Ocak tarihleri arasında Barış Manço Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Dilera Topaloğlu'nun YAŞATMAK(SIZIN) sergisi, yaşanmışlık ve yaşayan dengesini kurup mekânda kendini var eden izleyiciye hitap ediyor. Serginin açılışı 15 Ocak saat 14.00'te gerçekleşecek. YAŞATMAK(SIZIN) sergisi, 28 Ocak'a kadar her gün saat 08.00 ila 23.00 arasında açık olacaktır.

 

 

Dilera Topaloğlu kimdir?

Ekspresyonist sanatçı Dilera Topaloğlu, 1979 yılında İstanbul’da doğdu.

Sanatçı çocukluğundan bu yana sürekli var olmak ve bir arayış içerisinde kendini bulmak üzerine ilerlerken; eğitimine öncelikle turizm ve otelcilikle başlayıp sonrasında Miami Barry Üniversitesi Güzel Sanatlar Okulu’nda aldığı sanat eğitiminin ardından yine Miami Üniversite’nde Aksesuar Tasarımı eğitimini tamamlamıştır. 2007 yılında İstanbul’a dönüp kendi atölyesini kurup sanat üretimlerine başlamış ve halen devam etmektedir.

Topaloğlu, 2016 yılından bu yana Altamira Art Atölyesi'nde Ressam Mustafa Özel ile birlikte sanatsal üretimini ve sanatçı kişiliğini daha uç noktalara taşımıştır.

Üretimlerine gerçek- gerçek ötesi ve soyut kavramı esas alıp, kullandığı teknik yöntem ile birlikte bir bütünlük kazandırmıştır. Sanatçının çalışmaları genel olarak akrilik, yağlıboya, kolaj ve asamblajdan oluşmaktadır. Sanat hayatının ilk başladığı dönemlerde resim tekniklerini öğrenip iyice kavradıktan sonra kendi içsel yolculuğu ile beraber sanatını farklı noktalara taşımıştır.  Kullandığı renklerle özellikle gördüğümüz her şeye daha farklı bakmayı öğrenip kendi duyumlarından yola çıkarak, görünenin dışına çıkıp kendi belleğinde formlara yeni renkler ve çizgiler getirerek üretimler yapmıştır. Kendine özgü renkleri, çizgileri ve üslubu vardır.

Sanatçının üretimlerinde asıl temel nokta sıradan gerçekliğin ötesine geçme arzusudur. Zaman zaman doğaçlama giden çizgiler, renklerle ve ritimle bir harmoni içerisinde ilerler. Boşluk – doluluk, statik- dinamik gibi kavramların dengesi de kompozisyonlarında görülür. Renklerin iyileştirici, zenginleştirici ve özgürleştirici bir gücü olduğuna inanıyor.

Plastik algısıyla ve bu soyut dışavurumculuğu ile sanatçının üretimleri kendini var etmiş ve var etmeye devam etmektedir. Üretimde süreklilik ve devamlılık ilkesini benimseyen sanatçı birçok uluslararası sergiler, grup sergileri ve kişisel sergilerde yer almaktadır.

Dilera Topaloğlu'nun sanat yaşamı hakkında detayları öğrenmek için tıklayınız.

 


Yorum Yazın