8 yıl sonra ilk defa

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesi tamamlandı! Zirve 1,5 saat sürdü

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel görüşmesi tamamlandı! Zirve 1,5 saat sürdü
Abone ol
CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde buluştu. Erdoğan ve Özel'in görüşmede yeni anayasa, ekonomi ve Gazze konularını değerlendirdiği belirtildi. Tarihi zirve 1,5 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel, AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi. AK Parti ve CHP liderleri 2016 yılından sonra ilk kez bugün karşılıklı olarak görüştü. Liderlerin buluşmasında yeni anayasa ve ekonomi konularını değerlendirdikleri belirtiliyor. Görüşme 1,5 saat sürdü.

Görüşmeyle ilgili her şey CHP’nin yerel seçimlerden birinci parti çıkmasının ardından siyasette iletişim kanallarını açık tutacağını söyleyen CHP lideri Özgür Özel’in bayram döneminde Erdoğan’ı aramasıyla başladı. Erdoğan’a nezaket telefonu eden Özel, randevu isteyerek ülke meselelerini konuşmak istediğini de söyledi. Ardından iki lider ilk defa Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonunda Erdoğan’ın çay daveti üzerine bir araya geldi ve burada görüşmenin tarihini kararlaştırdı. Görüşmenin yeriyle ilgili “Saray’da mı olacak, Çankaya Köşkü’nde mi?” tartışmaları yapılırken, Erdoğan’dan Özel’e davet AK Parti genel merkezi için geldi. Böylece Erdoğan 8 yıl sonra ilk defa bir CHP Genel Başkanı ile bir araya gelmiş oldu. 

CHP lideri Özel gelmeden önce AK Parti genel merkezi etrafında yoğun güvenlik önlemi alındı. Görüşmeyi bekleyen basın mensupları için bahçede bir alan açıldı. Genel merkezin içindeki basın odasından da görüşmeyi takip eden muhabirlere çay ve kahve ikramı yapıldı. Genel merkeze gelen pek çok gazeteci de bu tarihi gün için anı fotoğrafı çekti. Özellikle muhalefet partilerine bakan muhabirler, AK Parti logosu önünde fotoğraf çektirdi. CHP lideri Özel, saat 16.00’da genel merkeze CHP İstanbul Milletvekili Namık Kemal ile geldi. Bir çanta ve iki poşetle görüşmeye gelen Özel’i AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. İki isim el sıkıştıktan sonra genel merkeze geçti. Elitaş ve Tan da görüşmede iki lidere eşlik etti. Görüşmenin olduğu salonda Erdoğan’ın yanındaki bir koltuğun boş bırakılması da dikkat çekti. Liderler bir buçuk saati aşan görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapmadı. CHP lideri Özel de görüşmeyi takip eden muhabirlere teşekkür ederek genel merkezden ayrıldı. Liderlerin gündeminde yeni anayasa tartışmaları, yargı krizi, ekonomik sıkıntılar, Gezi tutukluları, 1 Mayıs’ta Taksim’in işçilere yasaklanması, siyasette artan kutuplaşma gibi başlıklar vardı. CHP lideri Özel, görüşme sonrası partisinin genel merkezinde zirveyi kurmaylarıyla değerlendirdi. CHP kaynakları “Erdoğan-Özel görüşmesinin olumlu ve verimli geçtiğini, çözüm konusunda mesafe alınacağı görüldü” açıklamasını yaptı.

YARIN DEM İLE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen CHP lideri Özel, yarın da partisinin genel merkezinde DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Özlem Gündüz’den oluşan heyet ile görüşecek. Gündemde yeni anayasa tartışmaları konusunun olacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN’A İKİ HEDİYE

Görüşmede Erdoğan’a hediye de veren Özel, Paşabahçe’nin “Gururlu” serisinden “Cumhuriyet Ateşi” isimli objeyi hediye etti. Paşabahçe’nin sitesinde objeyle ilgili “Cumhuriyet Ateşi, Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet bursuyla yurt dışına gönderdiği ilk heykeltıraşlardan Nusret Saman'ın bu eserinden esinlenerek hazırlanmıştır. Cumhuriyet Ateşi ürününün alevi el imalatı camdan, kaidesi Toros mermerinden üretilmiştir. Üretim adedi 2023 ile sınırlıdır” bilgisi paylaşılıyor. Öte yandan Özel’in memleketi Manisa’daki Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nden getirdiği mesir macununu de hediye ettiği kaydedildi.

ÖZEL, ESKİ GENEL BAŞKANLARI ARAMIŞTI

Görüşme öncesi eski CHP genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu, Altan Öymen, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile telefonda görüşen Özel, Erdoğan'la yapacağı görüşmeye ilişkin görüş ve önerilerini aldı.


NE OLMUŞTU?

Erdoğan ve Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 104'üncü açılış yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda kısa bir görüşme gerçekleştirmişti. O görüşmede iki liderin bir araya gelmesi kararı alınmıştı.


Yorum Yazın