CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne TRT başvurusu: Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne TRT başvurusu: Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor
Abone ol

CHPTRT’nin muhalefet partilerine karartma uyguladığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, Anayasa Mahkemesi'nden önce RTÜKYSK ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da şikayet ve suç duyurusu dilekçeleri verildiğini anımsatarak, “Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor. Gördüğümüz tablo, tüm kamu kurumlarının, yasaya aykırı şekilde bu seçimde taraf oldukları ve suç işledikleridir. Muhalif kanallar RTÜK’ün haksız yaptırımlarına maruz kalırken, açık bir şekilde suç işleyen TRT’ye adeta bir dokunulmazlık zırhı giydirilmiş.” dedi. 

"Yüzlerce başvuru yaptık, TRT hiçbirini yayınlamadı"

Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda “Siyasi partiler, seçim takviminde TRT'den kuşak spotu, çerçeve reklam ve sponsor içerik olmak üzere üç şekilde reklam rezervasyonu gerçekleştirmekte ve bunlar yayınlanmaktadır. Televizyon kanalları reklamIarının yayınlanması, rezervasyon yöntemiyle kanallardan talep edilmektedir. CHP; TRT 1, TRT Haber ve TRT Spor kanallarında yüzlerce kez reklam yayınlanması için başvuruda bulunmuşsa da TRT, bu reklamların hiçbirisini yayınlamamış, parasını aldığı reklamları yayınlamayarak, kamuyu zarara uğratmıştır.” ifadeleri yer aldı. 

“TRT'nin tarafsızlıktan uzak tutumu ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin her alandaki çalışmalarına ve siyasi söylemlerine sistematik bir şekilde yer vermemesi, basın özgürlüğünün ihlali anlamına gelir.” denilen açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan ve reddine karar verilen suç duyurusuna da işaret edilerek, “Yanlı kamusal yayına mahkeme eliyle göz yumulmuş, bir siyasi partinin sesinin kısılması meşrulaştırılmaya çalışılmıştır.” değerlendirmesi yapıldı.

"Muhalefet karartılıyor"

Binici, Anayasa Mahkemesinden önce RTÜK’e, YSK’ya ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da şikayet ve suç duyurusu dilekçelerinin verildiğini anımsatarak, “Kamu kurumları eliyle muhalefet karartılıyor. Halkla İlişkiler ve Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Burhanettin Bulut da defalarca konuyu gündeme taşıdı. Ama gördüğümüz tablo, tüm kamu kurumlarının yasaya aykırı şekilde bu seçimde taraf oldukları ve suç işledikleridir. Muhalif kanallar RTÜK’ün haksız yaptırımlarına maruz kalırken, açık bir şekilde suç işleyen TRT’ye adeta bir dokunulmaz zırhı giydirilmiş.” ifadelerini kullandı.


Yorum Yazın