California Üniversitesi’ndeki Filistin'i destekleyen protestoları dağıtmak için polis müdahalede bulundu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
California Üniversitesi’ndeki Filistin'i destekleyen protestoları dağıtmak için polis müdahalede bulundu
Abone ol
ABD’nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesi’nde (UCLA) Gazze yanlısı protestolar kapsamında kampüste çadır kuran öğrencileri dağıtmak üzere polisten müdahale geldi.

Üniversite kampüsüne yığılan yüzlerce polis, Filistin yanlısı protestoculara dağılmaları, aksi halde tutuklanacakları uyarısında bulundu.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto eden pek çok üniversite öğrencisi ve öğretim üyesi, farklı eyaletlerdeki birçok üniversitede haftalardır gösteriler yapıyor.

Washington Post gazetesine göre bugüne dek üniversite kampüslerinde gözaltına alınanların sayısı 1700’ü aştı. 

Çarşamba günü New York’taki Columbia Üniversitesi’nde 300 göstericinin, Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde de 20’ye yakın protestocu öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi. 

İsrail destekçisi gruplardan saldırı

Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde (UCLA) önceki gün geç saatlerde bir grup İsrail destekçisi maskeli kişi, Filistin yanlısı protesto kampına sopalarla saldırdı ve barikatları yıkmaya çalıştı.

Bu olayların ardından rektör üniversiteye polisin çağrıldığını duyurdu.

Ancak yetkililer polisin müdahalesinin iki saatten fazla süren kavga sonrası geldiğine dikkat çekiyor.

California Valisi Gavin Newsom, ”geciken” polis müdahalesi için ”kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Filistin yanlısı gruplar üniversite içinde saldırıya uğradıkları sırada yardım çağrılarına karşın polisin olayları izlemekle yetindiğini savunuyor.

Üniversite kampüsünde çekilen görüntülerde Filistin bayrağı taşıyan bir şahsın yerde sürüklendiği ve dövüldüğü görülüyor.

California polisi ancak sabaha karşı olayları kontrol altına alabildi. Kaç şahsın gözaltına alındığı bilinmiyor.

Bu müdahale New York’ta Columbia Üniversitesi’ndeki müdahale ile hemen hemen eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Burada da polis çok sayıda Filistin yanlısı göstericiyi gözaltına aldı ve kampüse kurulan bir protesto kampını dağıttı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams yaklaşık 300 şahsın gözaltına alındığını söyledi ve olaylardan dışarıdan gelen kişileri sorumlu tuttu, ancak bu yönde somut bir delil sunmadı. 

 

Polis, Columbia’daki müdahalenin kampüsteki Hamilton Hall binasını ele geçiren Filistin yanlısı protestocuları dağıtmak için yapıldığını söyledi.

Columbia Üniversitesi’nde gazetecilik yüksek lisans öğrencisi olan 31 yaşındaki Meghnad Bose BBC’ye yaptığı açıklamada New York polisinin protestoculara karşı ”kaba ve agresif” davrandığını paylaştı.

Öğrenci protestolarının büyük ölçüde barışçıl olduğunu söyleyen Bose, polisin davranışının gerekli olduğuna inanmadığını da sözlerine ekledi. 

 

Öğrenciler neden Gazze’deki savaşı protesto ediyor?

Öğrenciler 7 Ekim’den beri Gazze’deki savaşa karşı gösteriler, oturma eylemleri ve açlık grevleri düzenledi. Son dönemde ise üniversite kampüslerinde kamp kurmaya başladılar.

Bu öğrenciler üniversitelerin İsrail’le ilişkisi olan şirketlerle finansal bağlarını koparmasını talep ediyor.

İsrail’de ya da İsrailli kuruluşlarla iş yapan şirketlerin Gazze’de devam eden savaşta suç ortağı olduğunu söyleyen öğrenciler, bu şirketlere yatırım yapan üniversitelerin de suça dahil olduğunu savunuyor.

Üniversitelere yapılan bağışlar, araştırma laboratuvarlarından burs fonlarına kadar birçok şeyi finanse ediyor.

Ancak bu bağışlar çoğunlukla milyonlarca ve milyarlarca dolarlık yatırımlardan elde edilen getirilerden oluşuyor.

Başka nerelerde protestolar var?

Columbia Üniversitesi’nde giderek büyüyen protestolar en az 22 eyalette ve başkent Washington DC’de özel ve devlet üniversitelerinde benzer gösterilere ilham kaynağı oldu.

Kuzeydoğu bölgesi: George Washington; Brown; Yale; Harvard; Emerson; NYU (New York Üniversitesi); Georgetown; American; Maryland Üniversitesi; John Hopkins; Tufts; Cornell; Pennsylvania Üniversitesi; Princeton; Temple; Northeastern; MIT; The New School; Rochester Üniversitesi; Pittsburgh Üniversitesi

Batı kıyısı: California Politeknik Eyalet Üniversitesi; Humboldt; Güney California Üniversitesi; California Üniversitesi, Los Angeles; California Üniversitesi, Berkeley; Washington Üniversitesi

Ortabatı bölgesi: Northwestern; St Louis’deki Washington Üniversitesi; Indiana Üniversitesi; Michigan Üniversitesi; Ohio Eyalet Üniversitesi; Minnesota Üniversitesi; Miami Üniversitesi; Ohio Üniversitesi; Columbia College Chicago; Chicago Üniversitesi

Güney: Emory; Vanderbilt; North Carolina Üniversitesi, Charlotte; North Carolina Üniversitesi, Chapel Hill; Kennesaw State; Florida Eyalet Üniversitesi; Virginia Tech; Georgia Üniversitesi, Athens

Güneybatı: Austin’deki Texas Üniversitesi; Rice; Arizona Eyalet Üniversitesi

ABD dışı: Filistin yanlısı protestocular geçtiğimiz hafta Avustralya, Kanada, Fransa, İtalya ve İngiltere’deki üniversite kampüslerinde de bir araya geldi. 


Yorum Yazın