Bu haber çok güzel!

Beyoğlu Sineması kapılarını tekrar açıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Beyoğlu Sineması kapılarını tekrar açıyor
Abone ol
İstanbul İstiklal Caddesi'nde bulunan Beyoğlu Sineması maddi zorluklar nedeniyle kapılarını kapattığını açıklamıştı. Sevindiren haber geldi. Beyoğlu Sineması tekrar sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Beyoğlu Sineması yönetimi tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan yazılı açıklamada: 'Şu an için Beyoğlu Sineması aktif olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu konuyla ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Ama şu an için herhangi bir gelişme yok' açıklaması yapılmıştı.

Beyoğlu Sineması ayrıca sosyal medya hesabından sinemanın önünde asılı olan "20 Günlüğüne Kapalıyız" ibaresinin gerçeği yansıtmadığını duyurmuştu: 'Beyoğlu Sineması'nın girişine asılan '20 Günlüğüne Kapalıyız' ibaresi gerçeği yansıtmamaktadır. Halep Pasajı yöneticilerinin gün içerisinde gelen soruların önüne geçmek için astığını belirttiği bu not hızlıca kaldırılmıştır. Beyoğlu Sineması'nın yeniden açılacağı tarih ve süreç şu an için belirsizdir. En kısa sürede yeniden kapılarımızı açmak için sabırsızlanıyoruz.' söylenmişti.

Sevindiren haber geldi...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bulunan Beyoğlu Sineması'nın 2023 yılında sinemaseverlerle buluşacağını ifade etti.

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Beyoğlu Sineması’nın işletmesini aldıklarını ve sinemanın faaliyetlerine İBB Beyoğlu Sineması olarak devam edeceğini açıkladı.

Polat, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Çok özel bir haber vermekten mutluluk duyuyoruz. İstiklal Caddesi Beyoğlu Sineması'nı kaybetmedi. Beyoğlu Sineması İstanbul'a kültür için hizmet vermeye devam edecek. İBB Beyoğlu Sineması bağımsız sinemanın adresi olmaya devam edecek."

 

'BİRKAÇ AY İÇİNDE AÇACAĞIZ'

 Polat, "Beyoğlu Sineması ile ilgili tüm detaylar çok kısa bir süre içerisinde daha net hale gelecek. Mekânı ticari kaygısı olmayan bir yaşam alanına çevirmeyi hedefliyoruz. Sinema dünyası sanatçılarının, yaratıcılarının ve sanat severlerin ihtiyaçlarına göre yenileyeceğiz. Bunu da elbette Beyoğlu Sineması'nın kimliğini ve dekorasyonunu koruyarak yapacağız. Açılışı birkaç ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

PERFORMANS SANATLARI İÇİN ALAN AÇILACAK

Beyoğlu Sineması'nda yapılacak değişikliklere de değinen Polat, "Biliyorsunuz, içeride iki adet sinema salonu yer alıyor. Bu salonlardan biri sinema salonu olarak kalmaya devam edecek, diğer salonu ise performans sanatçılarının sahne alabileceği bir salona dönüştürmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'BU SİNEMA MUAZZAM ANILAR BİRİKTİRMİŞ BİR YER'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bugün restorasyon süreci devam eden Beyoğlu Sineması, Muammer Karaca Tiyatrosu, Botter Apartmanı ve Metro Han’ı gezdi.

Beyoğlu Sineması'nda yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan İmamoğlu şunları söyledi:

"Burası 20. yüzyılın başlarına doğru giden bir tarihe sahip bir alan aslında ve o süreçten bugüne; isim değişiklikleri, yangınlar, kapanmalar, açılmalar vesaire yaşanmış ama her şeyden önce muazzam anılar biriktirmiş bir yer Beyoğlu Sineması. Biz tabii bu tür noktalara özenli eğiliyoruz gerçekten, ama kurumsal ama manevi ama bazı sponsorluklar üreterek fedakarlıklar yapıyor ve bu tür alanların maddiyatla ölçülemeyecek kadar topluma moral katacağını, moral vereceğini biliyoruz."

NE OLMUŞTU?

1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması, pandemi döneminde yaşanan maddi zorluklar nedeniyle geçen temmuz ayında kapılarını kapattığını duyurmuştu.

Açık kalarak her geçen gün daha fazla zarara uğradıklarını belirten Beyoğlu Sineması yönetimi yaptığı açıklamada "Şu an için Beyoğlu Sineması aktif olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu konuyla ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Ama şu an için herhangi bir gelişme yok" demişti.

 


Yorum Yazın