Bakan Koca'dan 'Türk vatandaşı olmayan bir kişinin Türkiye'de hekimlik yaptığı' iddiasına yanıt

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Koca'dan 'Türk vatandaşı olmayan bir kişinin Türkiye'de hekimlik yaptığı' iddiasına yanıt
Abone ol
"Türkiye’de hekimlik yapmanın şartlarından biri de, söz konusu kişinin vatandaşımız olmasıdır" ifadelerini kullanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin vatandaşı olmayan tek bir hekimi bile çalıştırmadığını dile getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'Türk vatandaşı olmayan bir kişinin Türkiye'de hekimlik yaptığı' iddiasına yanıt verdi.

Türkiye’de hekimlik yapmanın şartlarından birinin Türk vatandaşı olmak olduğunu ifade eden Koca, "Aksi mümkün değildir. İddialar yanlıştır, sorumluluktan uzaktır." sözlerini kullandı.

Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sosyal medyada, vatandaşımız olmayan bir kişinin ülkemizde hekimlik yaptığını ileri süren veya buna benzer başka iddiaların sahipleri, uygulamada dışına çıkılması mümkün olmayan mevzuattan habersizler.

Öte yandan, adı verilen ve bu eski iddiaya yeni bir dayanak olarak gösterilen hekim de Türk vatandaşıdır. 13 Temmuz 2021’te Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, 2 Ağustos 2021’de ise diploması tescil edilmiştir, 100. Dönem DHY listesine dâhil edilerek kuraya alınmıştır. Kura sonucunda görev yerine yerleşmiş, 5 Eylül 2021 tarihinde göreve başlamış ve mecburi hizmetini tamamlamıştır.

Türkiye, vatandaşı olmayan tek hekimi bile çalıştırmıyor."

 

 


Yorum Yazın