Almanya'daki seçimlerde başörtülü 2 kadının oy kullanılmasına izin verilmedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Almanya'daki seçimlerde başörtülü 2 kadının oy kullanılmasına izin verilmedi
Abone ol
Almanya'da 26 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde en az 2 başörtülü kadının oy kullanmasına izin verilmediği ortaya çıktı.

Söz konusu olay, ülkenin Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Köln şehrine 30 kilometre uzaklıktaki Bergheim kentinde yaşandı.

Alman yayın organlarından Focus'un haberine göre Bergheim'de bir ilkokulda oy kullanmak isteyen Alman vatandaşı 2 kadın, başörtüsü taktıkları gerekçesiyle sandık görevlileri tarafından engellendi.

İki kadın olay sonrası kendilerini kameraya çekerek görüntüleri sosyal medya platformlarında paylaştı. Kadınlardan biri, "Oy kullanabilmem için başörtümü çıkarmam gerektiği söylendi" dedi.

Olayın dijital mecralarda yayılması ve kamuoyunda tepkiye neden olması üzerine Bergheim Belediye Başkanı Volker Miesler özür diledikten sonra iki kadını makamına davet etti.

Miesler, "Bu olağanüstü yanlış kararın üzerini örtecek hiçbir şey yok, böyle bir şey kesinlikle olmamalı" diye konuştu.

Başörtüsü ile burka karıştırıldı

Gün içerisinde yetkililer olayın bir yanlış anlaşılma olduğunu, sandık görevlilerinin "burka" ile "başörtüsü"nü karıştırdığını ifade etti.

Yetkililer Almanya'daki seçim yönetmeliğinde baş örtüsü ya da burkayla ilgili herhangi bir madde bulunmadığını, sandık görevlilerinin sadece seçmenlerin yüzlerini kapatmaları veya kimliklerini gizlemeleri durumunda onları engelleyebileceğini söyledi.

Almanya'da Federal Seçim Yasası'nın 10. maddesinin 2. fıkrasının 2. cümlesinde oy kullanacak kişilerin "yüzlerini kapatmasının yasak olduğunu" belirtiyor.

Kadınlar, sosyal medyada yayımladıkları videoda yüzlerinin açık olduğunu belirtiyor.

Almanya'da gerçekleşen seçimi Sosyal Demokratlar kazanmış, Hristiyan Birlik Partileri tarihi bir oy kaybı yaşamıştı.

Haber ve fotoğraf: euronews


Yorum Yazın