AKP’den KKTC’yi TDT Zirvesine almayan Kazakistan’a ‘ödül gibi’ anlaşma!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AKP’den KKTC’yi TDT Zirvesine almayan Kazakistan’a ‘ödül gibi’ anlaşma!
Abone ol

Muhalif- Ankara

Türk Devletleri Teşkilatı’nın (TDT) 3 Kasım’da gerçekleştirilen zirvesine örgüte gözlemci üye olmasına rağmen KKTC’yi davet etmeyen Kazakistan ile taşımacılık alanında anlaşmanın Meclis’e getirilmesine muhalefet sert tepki gösterdi. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Utku Çakırözer, “İşte AKP’nin ilkeli politikası. Kazakistan geçen hafta Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine gözlemci üye KKTC’nin katılımını reddetti. AKP KKTC’nin kuruluşunun 40. yıl dönümünde TBMM’ye Kazakistan ile yük taşıma anlaşması getiriyor. Şaka mı, aymazlık mı? KKTC’yi dünyaya böyle mi tanıtacağız!” dedi.

KAZAKİSTAN DAVET ETMEDİ!

Kasım ayında Kazakistan’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 10. yıl dönümü zirvesine geçen yıl gözlemci üye seçilen KKTC bu yıl davet edilmedi. Muhalefet KKTC’nin dünyaya tanıtılması davasında somut adımlar atmadığı gerekçesiyle AKP iktidarını eleştirirken, dün de TBMM Dışişleri Komisyonu’na Kazakistan ile yük taşıma anlaşmasının getirilmesine tepki gösterdi.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun CHP’li üyesi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, KKTC’nin kuruluşunun 40. yıl dönümünü kutladığı bu dönemde böyle bir anlaşmanın TBMM’yi getirilmesini talihsizlik olarak değerlendirdi.

“BÜYÜK TALİHSİZLİK”

Çakırözer komisyonda şu eleştirileri yaptı:

“Komisyonumuza Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen heyetin birinci sıraya Kazakistan ile yapılan bir anlaşmayı getirmesini büyük talihsizlik olarak görüyorum. Geçen yıl biz kardeş vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye yaptığımız için çok sevindik, hepimiz tebrik ettik . Evet, doğru, aslında sembolik bir adım. Aslında adında Türk geçen bir teşkilatta gözlemci değil, asil üye olması lazımdır. Evet, geçtiğimiz yıl gözlemci üye oldu ancak bu yıl 3 Kasım’da Kazakistan’da Türk Devletleri Zirvesi yapıldı. Beş gün önce Kazakistan KKTC'yi bu teşkilatın zirvesine almadı. Bizim bütün mücadelemize rağmen almadı. Elbette Kazakistan bizim için önemlidir doğru ama KKTC konusundaki tutumu kabul edilebilir değildir. O yüzden bu anlaşmanın bugün bu toplantıya hem de ilk sırada gelmiş olması talihsizliktir.”

“NEDEN İKNA EDEMEDİNİZ”

Çakırözer, komisyona katılan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden, “Biz KKTC’nin zirveye davet edilmemesi konusunda neden Kazakistan'ı ikna edemedik? Niye daha bir yıl önce gözlemci statüsünü aldı diye sevindiğimiz KKTC'yi biz toplantılara davet ettiremiyoruz? KKTC’yi dünyaya böyle mi tanıtacağız?” sorularına yanıt istedi. Çakırözer, aynı komisyonda geçmiş dönemde Filistin'le ilgili uluslararası anlaşmanın Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Uygur Türkleri ile ilgili sözleri nedeniyle gündemden çıkarıldığını hatırlatttı.


Yorum Yazın