AB, 200 milyon doz Novavax aşısı almaya hazırlanıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AB, 200 milyon doz Novavax aşısı almaya hazırlanıyor
Abone ol
Avrupa Birliği (AB), ABD biyoteknoloji firması Novavax'ın yeni tip Koronavirüs'e (Covid-19) karşı geliştirdiği potansiyel aşıdan 200 milyon doz alım sağlayacak sözleşmenin onaylandığını bildirdi.

AB Komisyonu, Covid-19'a karşı geliştirilen aşıların ön alım stratejisi kapsamında 7'nci sözleşmenin Novavax ile yapıldığını açıkladı.

Açıklamada, onaylanan sözleşme doğrultusunda geliştirilen aşının Covid-19'a karşı güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanmasının ardından AB üyesi ülkeler adına 100 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 200 milyon doz alınacağı kaydedildi.

AB'nin daha önce AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson and Johnson, BioNtech-Pfizer, CureVac ve Moderna ile aşı alım sözleşmesi yaptığı anımsatılan açıklamada, Valnera şirketi ile de ön görüşmelerin tamamlandığı belirtildi.

27 Temmuz'da yetişkin nüfusun yüzde 70'ini aşılama hedefine ulaştığını duyuran AB, eylül sonu itibarıyla 1 milyardan fazla doz aşı temin etmeyi planlıyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), şu ana kadar AB ülkelerinde Pfizer/Biontech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor.

EMA, Sinovac, Curevac, Novavax, Sputnik V ve Sanofi Pasteur aşılarının ön değerlendirmesine ise devam ediyor.


Manavgat'taki yangını 12 yaşında bir çocuğun çıkardığı belirlendiÖnceki Haber

Manavgat'taki yangını 12 yaşında bir çoc...

İmamoğlu resmen açıkladı: Bugün süreci başlatıyoruzSonraki Haber

İmamoğlu resmen açıkladı: Bugün süreci b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar