Trendyol aracılığıyla iki ayda 4,5 milyon ürün dünya pazarıyla bir araya geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Trendyol aracılığıyla iki ayda 4,5 milyon ürün dünya pazarıyla bir araya geldi
Abone ol
En çok satış yapılan ülkeler, Suudi Arabistan ve Azerbaycan oldu

İSTANBUL (AA) Trendyol aracılığıyla Türk üreticiler, mart ve nisanda yaklaşık 4,5 milyon ürünü dünya pazarlarıyla buluşturdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Trendyol, mart ve nisan ayına ilişkin eihracat verilerini açıkladı.

Yerli üretici ve satıcılar, Trendyol'un yeni nesil eticaret deneyimiyle yurt dışına açılmaya devam ediyor. Nisan ve mayısta Türk satıcılar, yaklaşık 4,5 milyon ürünü uluslararası pazarlara ulaştırdı. En çok satış yapılan ülkeler Suudi Arabistan ve Azerbaycan olurken, Türk ürünlerine en çok ilgi gösteren şehirler arasında Riyad, Cidde, Bakü, Dubai, Mekke ve Abu Dabi yer aldı.

Körfez bölgesi, altüst takım; Azerbaycan, tişört; Orta ve Doğu Avrupa (CEE) ile Almanya ve Avusturya ise elbise ihtiyaçlarını Türkiye'den karşıladı.

Kocaeli ilk kez ilk 10'da

Trendyol ile dünya pazarlarına açılan şehirlerde Gaziantep, Denizli, Adana ve Mersin başı çekti. Kocaeli ise ilk kez en fazla ihracat gerçekleştiren 10 şehir arasına girdi.

Şirketin Körfez bölgesine yönelik Ramazan kampanyası, eihracata olumlu yansıdı. Türk satıcılar, Ramazan ayında Körfez bölgesinde 1 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdi. Körfez bölgesine yönelik satışlar, tüm satışların yüzde 25'ini oluşturdu.

Trendyol ile eihracat yapan Türk satıcılar, geçen yıl 650 milyon dolarlık bir ihracat hacmi gerçekleştirdi. Trendyol, mikro ihracat çözümleriyle 2023 yılı mayıs ayından bu yana 90 binden fazla satıcısını ihracatçı haline getirdi.

Şirket, sivil topluma destek olma misyonuyla başlattığı "Sepette İyilik" projesiyle de eihracata katkıda bulunuyor. Trendyol, Sepette İyilik'e dahil olan ve eihracata uygun Sivil Toplum Kuruluşları'nın yurt dışı pazarlara açılmasına destek olarak, pozitif etkisini globale yayıyor.

Kaynak: AA

Kaynak:AA


Yorum Yazın