”Filistin Sempozyumu”nda ”Apartheid ve Siyonist İşgale Eleştirel Yaklaşımlar” paneli düzenlendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
”Filistin Sempozyumu”nda ”Apartheid ve Siyonist İşgale Eleştirel Yaklaşımlar” paneli düzenlendi
Abone ol
Filistin’in İngiltere’deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot: ”Uluslararası sistem çalışmıyor, işe yaramıyor. Artık uluslararası bir sistemden söz edemiyoruz. Bu sadece dünyanın en güçlü ülkeleri ve onların emirleri çerçevesinde kullanılabilen ve istismar edilebilen bir yapıdır” Yazar ve insan hakları aktivisti Miko Peled: ”Kınama şiddetin kaynağına, ırkçılığın kaynağına yönelmelidir. Bu da İsrail devleti, siyonist hareket, siyonistler ve dünyanın dört bir yanındaki İsrail destekçileridir”

İSTANBUL (AA) İbn Haldun Üniversitesince "Filistin ve Küresel İlişkilerin Geleceği" temasıyla İstanbul'da bir otelde düzenlenen "Filistin Sempozyumu"nda "Apartheid ve Siyonist İşgale Eleştirel Yaklaşımlar" paneli düzenlendi.

TRT World Araştırma Merkezi'nde Tarek Cherkaoui'nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Hüsam Zomlot, yazar ve insan hakları aktivisti Miko Peled ve İsrail Konut Yıkımları Karşıtı Kurul Direktörü Jeff Halper konuşmacı olarak yer aldı.

"Tanık olduğumuz şey küresel dünya için bir dönüm noktasıdır"

Panele çevrim içi olarak katılan Filistin'in İngiltere'deki Misyonunun Başkanı Büyükelçi Zomlot, "Filistin'deki vaziyet korkunç, her anlamda korkunç. Halkımıza yönelik bir soykırımla karşı karşıyayız. Benden öncelikli olarak meselenin uluslararası boyutu hakkında konuşmam istendi. Sembolik olarak ne kadar önemli olurlarsa olsunlar, yapısal olarak anlamlı ve doğrudan bir müdahalede bulunmaktan aciz bir dünya ve küresel kurumlar gerçeğiyle karşı karşıyayız. Filistin, İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın başarısızlıklarına ve eksikliklerine ışık tutmaktadır. Benim inancım odur ki tanık olduğumuz şey küresel dünya için bir dönüm noktasıdır." ifadelerini kullandı.

Filistin'de yaşananların küresel sistemin ahlaki temellerinin sınanması olduğunu söyleyen Zomlot, bu sınamanın başarısız bir şekilde devam etmesi durumunda kimsenin uluslararası araçlara inanmadığı bir dünyada, daha derin bölünmelere tanık olunacağını işaret etti.

Zomlot, İsrail'in 76 yıl önce yaptığının aynısını yaparak Gazze'yi boşaltma planı çerçevesinde hareket ettiğini, bunun için on binlerce insanı öldürdüğünü, 1,7 milyon insanı yerinden ettiğini, Gazze Şeridi'nin alt yapısını tamamıyla tahrip ettiğini, açlığın ve bulaşıcı hastalıkların her geçen gün daha fazla yayıldığını anlattı.

Uluslararası hukuktaki tüm savaş suçlarının işlendiğinin ve tüm dünyanın telefonlarından, ekranlarından, bilgisayarlarından canlı olarak izlediğinin, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) kararına rağmen devam eden bir soykırım olduğunun altını çizen Zomlot, ABD'nin istese bunu anında durdurabileceğini, diğerlerinin ise ABD öne geçmeden bunu yapmaya cesaret edemediği bir uluslararası sistemin hakim olduğunu dile getirdi.

Zomlot, şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası sistem çalışmıyor, işe yaramıyor. Artık uluslararası bir sistemden söz edemiyoruz. Bu sadece dünyanın en güçlü ülkeleri ve onların emirleri çerçevesinde kullanılabilen ve istismar edilebilen bir yapıdır. Bu nedenle sadece ülkeler tarafından değil, özel çıkar grupları tarafından da suiistimal edilmeye açıktır. ABD gibi ülkelerin içinde de çok özel çıkar grupları var. Eğer bu özel çıkar grupları, bir avuç güçlü insan, ülkedeki güç mekanizmalarını ele geçirebiliyorsa uluslararası bir sistemimiz yok demektir. Eğer durum buysa ne anlamı var? Uluslararası kuralların anlamı nedir?"

Aslında Filistin meselesinin hiç de karışık olmadığını ve üzerine konsensüsün oluştuğu bir konu olduğunu belirten Zomlot, herkesin bağımsız bir Filistin devletine ihtiyaç olduğunun farkında olduğunu ama çözüm üretilemediğine dikkati çekti.

"Kınamaları kınanması gereken yerlere saklayın"

Yazar ve insan hakları aktivisti Miko Peled, ayrımcılığa, diktatörlüğe ve işgale karşı savaşanların kahramanlıklarını duyarak büyüdüğünü, fakat söz konusu Filistinliler olana kadar hiçbir zaman direnişçilerin kınandığını görmediğini kaydetti.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin elKassam Tugayları'nın 7 Ekim'deki saldırısının ardından Filistinlileri kınayanlara seslenen Peled, "Kınama ihtiyacına saplanıp kalmak yerine, insanları öncelikle başlarını öne eğmeye davet ediyorum. Filistin halkının ilk kez değil, belki de çok uzun zamandır görmediğimiz kadar büyük bir cesaret ve fedakarlık göstermesi karşısında başlarını öne eğmeye davet ediyorum. Kınamaları kınanması gereken yerlere saklayın, 75 yıldır devam eden bir soykırımı kınayın, 75 yıldır devam eden bir apartheid rejimi kınayın, bir etnik temizlik kampanyasını kınayın." diye konuştu.

Peled, "Kınama şiddetin kaynağına, ırkçılığın kaynağına yönelmelidir. Bu da İsrail devleti, siyonist hareket, siyonistler ve dünyanın dört bir yanındaki İsrail destekçileridir." şeklinde konuştu.

Öldürdükleri Filistinlilerin, işledikleri insan hakları ihlallerinin, sebep oldukları yıkımın listesinin İsrailliler tarafından bir başarı listesi olarak görüldüğünü aktaran Peled, sebep oldukları durumdan sadece İsrailli devlet yetkililerinin ve askerlerin değil, İsrail halkının da memnuniyet duyduğuna işaret etti.

Peled, "Dünyanın en fakir ve en mazlum bölgelerinden birinden gelen küçük bir grup adanmış savaşçı, İsrail devletinde işlevsizlik ve kaos oluşturmayı başardı." ifadelerini kullandı.

İsrail'in bu sebeple savunmasız insanları hedef aldığını belirten Peled, bunu "meşru müdafaa" ile açıklamaya çalışmanın tamamen "saçmalık" olduğunu vurguladı.

Peled, Filistin'de barış için tek seçeneğin "nehirden denize özgür Filistin" devletinin kurulmasından geçtiğini kaydetti.

"Bütün çatışma Filistinlileri yok etme durumuna kilitleniyor"

İsrail Konut Yıkımları Karşıtı Kurul Direktörü Halper, "Soykırımla yüzleştiğimizde hepimiz içimizde bir şeyler hissediyoruz ama aynı zamanda bu konferans, en başta da vurgulandığı gibi, gelecekle ilgili. Başka bir deyişle, olanları görmezden gelemeyiz, yanından geçip gidemeyiz ama aynı zamanda gözlerimizi gelecekten de ayırmamalıyız." ifadelerini kullandı.

Filistin meselesinin nihai olarak siyasi çözüme kavuşturulması gereken bir mesele olduğuna vurgu yapan Halper, İsrail Konut Yıkımları Karşıtı Kurul olarak sorunun çözümüne ilişkin bir siyasi program oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Halper, Filistin'in özgür Filistin devleti kurulduğunda da 1948'deki ya da 1918'deki haline geri dönmeyeceğini, neticede miras olarak kalacak bir yerleşimcisömürgeci gerçekliği olduğunu ve eğer tek bir Filistin devleti kurulsa dahi yüzde 40'ını İsrailli Yahudilerin oluşturacağını aktardı.

Yerleşimci sömürgeciliğin önemli bir kavram olduğunu ifade eden Halper, "Bu bir sömürge sistemidir. Siyonist hareketin niyeti, geri dönmek ve miraslarını almak. Bunun için kaç mülteci geri gelebilir; diğerlerinin özgürlüğüne ve kültürel yaşamlarına ne tür sınırlamalar getirebilirler? Başka bir deyişle, bütün çatışma Filistinlileri yok etme durumuna kilitleniyor." dedi.

Kaynak: AA

Kaynak:AA


Yorum Yazın