6 Şubat depreminin vurduğu Hatay'da yaşanan felaketi konu alan "Şahsi Meselemiz" filmine tepki yağdı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
6 Şubat depreminin vurduğu Hatay'da yaşanan felaketi konu alan "Şahsi Meselemiz" filmine tepki yağdı
Abone ol
Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce insanımızı kaybettik. Art arda gerçekleşen depremler ülkemizin doğusunda adeta bir felakete neden oldu. Geçtiğimiz günlerde Hatay'daki deprem felaketini anlatan bir filmin çekimlerinin başlaması sosyal medyada tepki gördü.

6 Şubat 2023 günü ülke tarihimizin en büyük deprem felaketleriyle karşılaştık. Dokuz saat arayla meydana gelen ve merkez üsleri Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan depremlerde doğu bölgemizde pek çok bina yıkıldı.

7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa gibi illerimizde çok ağır can kaybına neden oldu.

Günlerce artçıları süren depremler, bölge halkını ve Türkiye'yi derinden yaraladı. Tüm Türkiye oradaki vatandaşlarımız için seferber oldu, yardım kampanyaları başlattı, bölgede arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Depremde ağır ihmal yüzünden binaların yıkıldığına öfkelendiğimizi, işini iyi yapan mühendislerin yaptığı binaların nasıl yıkılmadığını görünce teşekkür ettiğimizi, para ve rant uğruna onca canın nasıl yok olduğuna şahit olduğumuzu ve enkazın altından canlı çıkartılan her bir can için nasıl sevindiğimizi unutmadık.

Depremin bıraktığı acı hâlâ yüreğimizde taze. Orada yaşananlar unutulabilecek bir şey değil. Ancak orada olanları anlatabilmek için geçtiğimiz günlerde bir filmin çekimleri başladı.

Yapımcılığını Bülent Durgun, yönetmenliğini Gürsel Ateş'in üstlendiği "Şahsi Meselemiz" adlı filmin çekimleri Hatay'da başladı.

Film, Hatay'daki depremzedelerin depremde yaşadıklarından yola çıkarak Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yaşananları konu alacak. Çekimlerinin 1 ayda tamamlanması planlanan filmin galası ise 6 Şubat'ta Hatay'da yapılacak.

Filmin oyuncu kadrosunda Cezmi Baskın, Uğur Çavuşoğlu, İskender Bağcılar, Tolga Kandemir, Melisa Tuncer, Suzan Aksoy, Ömer Ahmet, Hilal Anay ve Emre Özmen yer alıyor.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, çekimlerin başladığı gün filmin setini ziyaret etti. Vasatlı film hakkında bilgi aldıktan sonra şu açıklamayı yaptı:

'Depremde yaşananların sonraki nesillere doğru aktarılması için sanat camiasının bu işe dahil olması gerekiyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Hatay ili için 'benim şahsi meselem' demişti. Bugün de 'Şahsi Meselemiz' filminin ilk çekim günü. Çekilen filmle bu felaketin ne kadar büyük olduğunu ve böylesi bir felaketten kurtulup da tekrar normale dönmeye çalışan bu milletin yaşadıklarını gösterecekler' dedi.

Filmin yapımcısı Durgun, 'Filmi çekmek için 7.5 aydır hazırlanıyoruz. Hatay, Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsi meselem dediği yerdir. Depremden en çok etkilenen il de Hatay oldu. O yüzden biz de Hatay'dayız' dedi.

Ancak henüz acının çok taze olduğu bu felaketin filminin yapılması sosyal medyada tepki çekti.


Yorum Yazın