1 yıl içinde kullanılmayan cep telefonlarının fişi çekiliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
1 yıl içinde kullanılmayan cep telefonlarının fişi çekiliyor
Abone ol
AK Parti, en az 1 yıl kullanılmayan cep telefonlarının pasife düşmesine yol açacak bir yasa teklifi hazırladı. Teklife göre, 1 yıl içinde hiç sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numarası pasife alınarak kullanılmaz hale getirilecek.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; AK Parti milletvekillerinin hazırladığı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. Daha çok tütün üretimi ve kaçakçılığıyla ilgili yeni düzenlemelerin yer aldığı teklifte, kullanılmayan cep telefonlarıyla ilgili milyonlarca kişiyi etkileyecek önemli bir madde de yer aldı.

Maddeyle, halen 7 yıl olan cep telefonlarındaki sinyal alma sınırı 1 yıla düşürülüyor. Buna göre, kesintisiz 1 yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan, yani telefon görüşmesi yapılmayan ya da mesaj atılmayan, internete girilmeyen cihazların elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılarak pasif hale düşürülecek. Teklife göre, 1 yıl geçtikten sonra cep telefonunu son kullanan kişi bir sim kart takarsa, telefon tekrar aktif hale gelecek. Ancak pasife alınmış telefon başkasına satılmış ya da hediye edilmişse telefonu alan kişinin sim kartı o telefonda çalışmayacak.


Yorum Yazın