Özlem Algül

Özlem Algül


Yeni iyi mi? Eski değerli mi?

Yeni iyi mi? Eski değerli mi?

Yaşam alanı kurgularını benzersiz parmak izi gibi buluyorum, evler her insanın kendi kalesi, içeride güveni ve huzuru bulmak başlıca duygu, siz var oluşunu tamamladığınız bile maddesel olarak yerleştirdiğiniz her parçanın var oluşunu sürdürmesi ise olası ve düşünülerek kendi tarzını ifade eden her  parçaya kendi genetik kodunuzu aktarıyorsunuz üzerini yıllarını koyduğunuzda da o değerli parça antika değeri alıyor.

Yeni elbette ki iyi ama eskiye de yenin içinde yer açmak çok kıymetli. Yükü ağır geliyor demek ki bazısına o eşya diye alınan, ihtiyacını gören ve yaşamdan her ne sebepten çıkarılan   üzerinde hikâyesi tablo gibi işlenmiş porselen fincanlara gözüm ilişiyor yerine ne kondu acaba da vazgeçildi diyorum, ahhh o avizelerin altında kim bilir ne sohbetler edildi, o gramofonda nasıl şarkılar dinlendi, o saatler nasıl sevinçlere, hüzünlere tanık etti, oyuncaklar hangi çocukların sevinci ve niceleri.

Antika; eskiden kalma az bulunan çek değerli eşya olsa da tanımı ustası, dönemi, kimlerin hayatlarından geçtiği, neden alındığı ve neden vazgeçildiğini bilmek gerekiyor ki hikâyesi yeninin içine kendi hikâyesi ile yerleşebilsin güvenle.

Bu fotoğraflar konuşuyor gibi durmuyor mu sizce de?

Hani demiştim ya ‘’ Bir şarkı için ikinci el plak aldığınızda bunun, birinin kaybı başkasının hazinesi olabilir… ‘’ diye .

Her şey ama her şey bir diğer insanla yaşam buluyor, bu hazinelerde yeni sahiplerini bekliyor sessizce.

Okunmuş gazeteler, dergileri kitaplar çamaşır ipinde mandalla tutturulmuş milyonlarca kelime.

 

Çocuklar için paranın bir değeri yoktur; mavi para, kırmızı para, yeşil para bu fotoğrafta çocukça akılla safça durmuyor mu sizce de?  Üzerindeki Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafına özlem, saygı ve sevgi  ile. Bunun üzerine çok şey yazılmaz mı ülkenin olmayan ekonomisi üzerine.

*Paylaştığım fotoğraflar Kadıköy Salı Pazarı içinde kurulan antika pazarında. Yeninin içinde eskiye yer açmak için yapmanız gereken yanınızda nakit para. Beğendiğiniz parçaların başında  vakit geçirmenizi öneririm çünkü bu pazarda dönüp alırım dediğiniz her şey tıpkı geriye bakmadan bırakanda olduğu gibi olur sizin içinde bir hatıra.

 

Bir de Pazar günleri kuruluyor bu Pazar … bu konuda muammaydı dimi son zamanlarda. Pazar günleri ne bizi ne de antikaları rahat bırakıyor bu korona!!!

Sevgiler

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar