Yakup Dıvrak

Yakup Dıvrak


Şansölye Merkel'e Romanlardan Ödül

Şansölye Merkel'e Romanlardan Ödül

Almanya Romanlar Konseyi Başkanı, manevi kardeşim Romani ROSE, bu alanda büyük bağışları ve manevi desteğiyle Romanlara güç veren milyarder Manfred LAUDENSCHLAEGER ile birlikte Şansölye MERKEL'e AVRUPA YURTTAŞ HAKLARI ÖDÜLÜ'nü verdi. "Dünya'nın en güçlü kadını" MERKEL, Mannheim'da düzenlenen bu ödül törenine telekonferansla katıldı ve bu ödülün bu alanda daha çok çalışılması gerektiğinin bir işareti olduğunu dile getirdi.


Romani ROSE ve Manfred LAUDENSCHLAEGER... Arka planda Angela MERKEL

Yakup DIVRAK (Siyaset bilimci, öğretmen), Romani ROSE Almanya Romanlar Konseyi Başkanı, Klaus STAECK (SPD)

Merkezi Heidelberg'de bulunan Romanlar ve Sintiler Kültür ve Dökümantasyon Merkezi'nin her 2 yılda bir verdiği ödülü şimdiye kadar alanlar şunlar:
Wladyslaw BARTOSZEWSKI, 2008, Polonyalı Politikacı;
Simone WEIL, 2010, Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı;
Thomas HAMMBERGER, 2012, Avrupa Birliği İnsan Hakları Komiseri;
Tillman ZÜLCH, 2014, Tehlike Altındaki Halklar Kurumu; Amnesty International, 2016, İnsan Hakları Kurumu;
Andrej KISKA, 2019, Slovakya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı;
Angela MERKEL, 2021, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi.
Bu manevi değeri çok yüksek olan ödülün yanısıra 15.000 avro ile taltif ediliyor ödül alan şahsiyetler. Bu ödülün maddi finansmanını mültimilyarder Manfred LAUDESCHLAEGER sağlıyor. Bu şahıs tam bir burjuva, çok kültürlü bir Citoyen... Burjuva olmanın hakkını veriyor. Bir yandan kazanıyor bir yandan da kazancından topluma sosyal, kültürel ve sportif alanda bağışlarıyla hizmet ediyor. Ne diyelim, darısı bizim burjuva sınıfına giren yurttaşlarımıza...

Almanya II. Dünya Savaşı esnasında üzerinde tıbbi deneyler yaptığı, fırınlarda yaktığı Romanlardan özür diledi. Günümüzde, yeterli olmasa bile Romanlara destek veriliyor ve özen gösteriliyor. Şansölye MERKEL, yaptığı konuşmada bunu vurguladı:
"Bu ödül, bu alanda daha çok çalışmamız gerektiğinin bir işareti..."
Gerçekçiliğe ve alçakgönüllülüğe bakar mısınız?

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi ve defalarca "Dünya'nın en güçlü kadını" seçilen Angela MERKEL haklı. Romanlar Alman toplumu içerisinde hala günah keçisi rolü verilen toplumsal katmanlardan biri. Romanlar yaşamın çoğu alanında dezavantajlı durumda. Konut ve sağlık alanında en alttaki gruplardan... Eğitim alanında Romanların durumu çok kötü. Lise diploması alan ve üniversitede öğrenim görenlerin sayısı genel ortalamanın çok altında.

Almanyalı Romanlar, haklarını aramak için düzenledikleri bir gösteride

Türkiye'de durum nedir acaba? Bizim Romanlar hangi koşullarda yaşıyor?
Bu ailelerin konut, beslenme, sağlık ve eğitim durumları nasıl gidiyor acaba? Bu bağlamda, Türkiye'deki Roman kökenli manevi kardeşim Özcan PURÇU geliyor aklıma sık, sık ve bu değerli insanın Romanlar için çırpınışları...


Daha güzel ve eşitlikçi bir Dünya mümkün. Hepimizin özgürce çalışıp üreteceği çok renkli bir Dünya... Bunun için çok ama çok çalışmalıyız.
Haydi kolay gelsin hepimize.

Makale Yorumları

  • Oğuz Gemalmaz06-05-2021 00:09

    Yanlarındayız...

  • Fatoş05-05-2021 12:23

    Ezilmiş tüm halklara selam olsun.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar