Google Adsense Otomatik
Memet Yula

Memet Yula


Mersin'de güneşi içenlerin türküsü

Mersin'de güneşi içenlerin türküsü

Mersin turizm, sanayi, denizcilik, tarım ve liman şehridir. Mersin işçi, köylü ve iş adamlarıyla üreten bir şehirdir. Her etnik kökenden ve inançtan insanımızın  kader birliği yaptığı barış şehridir. Her türlü zorlukları birlik ve beraberlik içinde, büyük dayanışmayla kendi kendine  çözen dinamik bir şehirdir. Ülkemizin iç ve dış politikalarındaki yanlışların sonucu oluşan büyük yurt içi ve dışı göçler sonucunda, kimsesizlerin, yersiz ve yurtsuz kalanların, yoksulların sığındığı fedakâr bir şehirdir. 

Bu nedenle iktidar yürüyüşüne başlangıç olarak Mersin'in seçilmesinin ne kadar doğru olduğu mitingle herkese gösterilmiştir. Miting tüm şehir tarafından sahiplenilmiş, nerdeyse herkes birbirine miting alanında ve saatinde randevu verir gibi önüne geleni mitinge çağırmış, orada büyük bir coşku ile dostlarıyla buluşmuş, herkes birbirinin heyecanından ve inancından etkilenerek  CHP'nin kimsesizlerin kimsesi olduğuna ve CHP ile kötü günlerden kurtulacağımıza olan inançları daha da artarak ayrılmışlardır.  Yıllar sonra 04/12/2021 günü anlatılırken Mersin umuda atılan ilk adımın şehri olarak da anılacaktır.

Öyle bir kalabalık vardı ki, meydana doğru tüm yollar, sokaklar dolmuş, umut meydanına ulaşmak imkansız hale gelmişti. Mersinliler de, hükümetin her türlü engellemesine ve olumsuz propagandasına rağmen sadece umut meydanını değil Mersin'inin her yerini miting alanına dönüştürmüştür. Mersin’de halk siyasilerden kendilerini kurtarmalarını istememişler, tüm dertlerin ve sorunların çözümü için inandıkları ve güvendikleri CHP ve dostlarına birlikte çalışacaklarını söylemişler, tüm Türkiye'yi birlikte olmaya çağırmışlardır.

Mersinliler sessizce, sanki  büyük usta Nazım'ın şiirini okuyor gibi yürekli, Güneşi içenlerin türküsü gibi yiğitçe, Ankara'dan İstanbul'a Hak, Hukuk, Adalet yürüyüşü gibi korkusuzca Kurtuluşa/Umuda akıyordu;

 "Akın var

güneşe akın!

Güneşi zaptedeceğiz

güneşin zaptı yakın!

Yine iktidar olunan 1977 yılı 5 Haziran Genel (%41,38 ile birinci parti olunmuştur) ve 11 Aralık Yerel Seçimleri için (67 ilden Ankara, İstanbul ve İzmir dahil 42'sinde seçim kazanılmıştır) Mersin'de düzenlenmiş mitinglerde bulunmuş dostlarımız ve yoldaşlarımız coşkunun ve heyecanın en az bu mitinglerdeki kadar olduğunu, katılımın ise 1977 yıllındakinden kat kat fazla olduğunu söylemişlerdir.

Mersin mitingi nedeniyle kafeler, kahvaltı salonları, sahildeki mekanlar tıka basa doluydu, miting öncesi miting alanına gitmek için bekleyenler ile miting saatinde miting alanına gidemeyenler Tv den miting öncesini ve anını,  buradaki konuşmaları izliyordu, daha önceden tanıdığımız ve o gün tanıştığımız yoldaşlarımız, arkadaşlarımız bu günü yeni bir başlangıç diye tanımladılar.

Mersin mitingi ile ilgili belki önemsiz gibi gözüken ancak ülkemizdeki genel uygulamalara bakıldığında, katılımcıların da eskiye dayanan olumsuz ön yargılarının tersine tam zamanında başlaması çok önemliydi. Başladığından bitmesine kadar coşkusunun ve katılımın artarak devam etmesiyle de örnek alınması gereken bir durumdu. Belki bundan sonraki mitinglerin daha iyi olması için (ki gördüğümüz kadarıyla artık tüm mitinglerimiz böyle kalabalık olacak) önerilecek şey, miting alanına ulaşamayan, kürsüye çok uzak olanların başta sayın Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU olmak üzere tüm konuşmacıları duyabilmesi ve görebilmesi için uygun görülecek yerlere  ek ses sistemleri ve LED ekranları kurulması yararlı olacaktır.

Bir başka bilgi ise Mersin'de her kesimden her partiden insanların, mitinge katılmayacak bile olsalar mitinge katılmak için  yola çıkanlara gösterdikleri nezaket ve yardım, Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'nun helalleşme çıkışının ne kadar doğru ve etkili olduğunu göstermiş,  toplumun barışmaya ne kadar istekli olduğunu, bölünmek değil birleşmek istediğini kanıtlamıştır.

Bir teşekkür de Emniyet Mensuplarına, katılımcılara yaklaşımları son derece olumluydu, güler yüzlü ve samimiydiler, hepimize yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Makale Yorumları

 • Tülay08-12-2021 21:28

  Ulkede umut isteyen biz gencleri heyecankandiran cok guzel bir yazi. Memet bey merdinde yuruyen izlerin gordugunu bize o kadar guzel ve dogru anlatmissinuz ki, icimde gunesi hissettim.

 • Mustafa08-12-2021 01:33

  Yüreğimiz topraktan aldı hızını;altın yeleli aslanların ağzınıyırtarakgerindik!Sıçradık;şimşekli rüzgâra bindik!.Kayalardankayalarla kopan kartallarçırpıyor ışıkta yaldızlanan kanatlarını.Alev bilekli süvariler kamçılıyorşaha kalkan atlarını!Akın vargüneşe akın!Güneşi zaptedeceğizgüneşin zaptı yakın!Iste bu gunesi icenlerin turkusunden bir parcacik. Kurtulusa kadar umudu haykiracagiz.Tesekkurler başkan

 • Ahmet08-12-2021 00:15

  Yazılarınızı severek okuyorum Başkanım. Tahlilleriniz her zamanki gibi çok güzel. Sizi daha sık okumak dileğiyle…

 • Hüseyin Uğraş07-12-2021 20:17

  Çok güzel bir makale olmiş Eline ve kalemine sağlık Başarılar dilerim

 • Ali Kutlu07-12-2021 19:59

  Emeğınıze kaleminize sağlık başkanım.

 • Mehmet KÜTÜKÇÜ07-12-2021 19:34

  Başkanım çok güzel tespitler yapmışsınız...Güzel günleri hep beraber gideceğiz...Güzel günler çok yakın..

 • Erdal koç07-12-2021 16:51

  Başarılar diliyorum elbette her şey güzel olacak.

 • SEMİH SERCAN BİLGİÇ07-12-2021 14:54

  Başkanım tebrikler çok güzel bir yazı olmuş Güzel günler göreceğiz AYDINLIK ve GÜNEŞLİ günler

 • Sacit Kara07-12-2021 12:54

  Mersin güzel bir başlangıç oldu emeği geçenlere tüm katılımcılara teşekkür ederiz

 • Mustsfa yavuz07-12-2021 12:52

  Harika bir yazı olmuş başkanım. Yüreğinize ve kaleminize sağlık. "Geliyor gelmekte olan"

 • Gül07-12-2021 11:21

  Mersindeki umudu, heyecani, coskuyu ve inanci tum Turkiyete tasiyan, aktaran ve hepimizin ayni duygulari yasamasini saglayan cok guzel bir yazi... Tesekkur ederiz...

 • Murtaza07-12-2021 11:14

  Akin var gunese akin, gunesi zaptedecegiz gunesin zapti yakinHer sey cok cok guzel olacak.Yine siirsel ve lirik bir anlatim

 • Cemile07-12-2021 10:55

  Hak hukuk adalet yuruyusu ve helallesme ile birlestirilerek gunesi icenlerin umut meydanindaki turkusunu tum turkiye'ye duyurmaya baslamasi ne guzel anlatilmiş. Tebrikler. Gelecek yazilarunizi bekliyoruz

 • Mustafa07-12-2021 10:48

  Duzenli takip ettigim yazilar. Dun haber olarak verilince neden makale degil diye dusunmustum. Yine umutlandiran bir yazi

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar