Özlem Algül

Özlem Algül


Eski Yeni Normal

Eski Yeni Normal

Hani insanı kötü komşu ev sahibi yapar misali yaşadığımız bu süreçte eşi dostu, sosyalleşmeyi, üretmeyi, yani evden üretmemeyi  özledik özlemesine de kapının dibindeki şehri özlemek ayrı bir deneyimdi gerçekten. Deniz orda ama yanına gidemiyorsun, park orda yürüyemiyorsun, cami orda içine giremiyorsun, hangimiz elinde ekmek poşeti ile gezmedi mahalle sokaklarında ilginç bir deneyimdi gerçekten unutulmazlar hanesinde ve hep bir farkındalıkla hatırlamak ve bir daha yaşanması dileği ile… 

Bitmedi henüz kurtulmadık ama bir rahatlama geldi üzerimize. 

          
                      
Mart 2020 Yeni Normal

Bambaşka bir konuya geçeceğim hatta bayağı iyi vakit geçireceğiz ama bu fotoğraflar ders niteliğinde değil mi sizce de ?  

Ve eski yeni normalde Avrupa yakasında neler olup bitiyor bakalım birlikte.

‘’Contemporary Istanbul, 15. yılında Akbank ana sponsorluğunda 1-2 Haziran 2021 tarihlerinde ön izleme, 3-6 Haziran 2021 tarihlerinde ise genel ziyarete açık olarak Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi

Sarayı Rumeli Salonları'nda ziyaretçilerle bir araya geliyor.’’ 
Yani geldi…  heyecanla biletimi aldım uzunnnn bir kuyruğun ardından  içeri girdim. Özenle giyinmiş sanat severleri, meraklılarını ya da sadece merak edenleri bir arada görmek güzeldi güzel olmasına da sanatçılar bayağı etkilenmiş olmalı olup bitenden bayağı çığlık atıyordu tablolar ve anı yaşamamız gerektiğine dair sosyal mesajlar. İçimde bir his seneye bu zamanlar güneşin sarısı, denizin mavisini içine alacak bu tablolar şimdide varlar ama bir değişik geliyor tonlar. Ya da sanatta böyle bir şey değil mi ben de böyle yorumlar bir başkasına başka duygular.

       

       

Sanata ve sanatçıya merhaba dedikten sonra hadi bir kahve içelim Nişantaşı’nda, normalde çok normal ama heyecan var buluştuğum arkadaşımla aramızda, biraz kalabalıktan uzaklaşmak niyeti ile daldık ara sokaklara biraz kurnazca, meğer herkes aynı niyette herkeste bir köşe kapmaca ve kararlı bir şekilde bulduk en sonunda bizde kendimize bir köşe en sonunda. 

              
      
Mimarın çantasında çelik şerit metre bulunur, bayağı güldük bu fotoğrafa sosyal mesafe mühim mesele arayı açtık benim kontrolümde teknik olarak bu sefer çok mutluyum ama bu cadde köşesinde, yanımda bir dost ve yudumladığım kahve yanında. 

Bir tarafım ve yakınlarımın bir tarafı üzgün elbette çok acılı, hüzünlü hatta uzun bir yas süreci geçireceğiz hep birlikte … bu kelimeler ahhh ne güzel iyi vakit geçirdik derken bile aklımın bir köşesinde. 

Ve henüz geçmedi tehlike!

*** 

Ve çok güzel bir haberim var bu yakadan 3 yıldır restorasyonu süren Teşvikiye Cami aslına uygun şekilde içi, dışı ve çevre düzenlemesi ile tamamlanmış. Yaklaşık 21 milyon liralık bir harcama yapıldığı bilgisini okudum haberlerde. Yeni eklemeleri çok modern buldum eskinin içinde yeninin bütünlüğü hep korkutur beni bu ülkede ama çok güzel göründü benim gözüme emeği geçen herkese kalpten teşekkürlerim ile. 

 

Caminin  tarihi ile ilgili bilgiye paylaştığım linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.turanakinci.com/portfolio-view/nisantasi-tesvikiye-camii/

**** 

   
                  

Bu fotoğraflardaki gibi bir yalnızlıktan geçtik içeride ve dışarıda olmanın kıymetini bence anladık, hatta kendime ve yaşadığım şehre biz söz verdim her köşene vakit ayırmaya ana arterlerden çıkmaya 24 saatin içinde 05:00 dan 21:00 a kadar olsa bile. Soldaki fotoğraf  Arter Sanat galerisinden çağdaş sanatın bu yönünü seviyorum anladığın gibi, anlatan için ise bir fısıldama.

https://www.arter.org.tr/?gclid=CjwKCAjwtpGGBhBJEiwAyRZX2qS9zEZzuFqv57R5iIKutoV8yZiovYHc29ctFwJF_j6m-q0FhUNucBoCvn8QAvD_BwE 

Soldaki fotoğrafı Ortaköy The House Cafe’den ben çektim uzun bir aradan sonra ilk kalabalığımdı benim bu fotoğrafın arkasındaki tüm masalar dolu, esnaf mutlu, çalışan mutlu, müşteri mutlu… ama bu fotoğraf sessiz görünmeyenin ardında … bu cümleye çok kafa yoruyorum şu sıralar ‘’ görünmeyenin ardında’’ …  görebilir miyim ? acaba. 

***

 Kurşunlu Han /Karaköy 

Haftaya bu kapıdan içeri  girme niyetindeyim girdiğimde çıkmam uzun zaman alacak ayrı bir dünya belki de ütopya. 

Ütopya; aslında olmayan, tasarlanmış ideal toplum.

Ütopyalar, bugün gerçekleşmesi imkânsız toplum tasarımlarıdır.

Belki de bir yerlerde gerçekleşmiştir kim bilir? 

Ama siz benden önce uğramak isterseniz Kurşunlu Han’ın içerisinde ARTHAN Galeride Defne Huvaj’ın 6,5 Ruble sergisi var.

Sevgiler 

Makale Yorumları

  • Melda14-06-2021 21:42

    Özlem hanım her yazınızı okuduğumda ufkum genişliyor. Etrafa sizin bize gösterdiğiniz gözlerle bakmayı öğreniyorum ve bu çok keyifli ve sayenizde sanata değer vermeye başladım... Gelecek haftadaki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum?

  • Mevlüt Mete Tankişi13-06-2021 19:58

    Sayenizde eski yeni normal İstanbul’u unutanlara yine yeniden bir heyecan katmışınız. Keyifle okudum ve bir tam gün avrupa yakasını gezmeye eğlenme nasıl ihtiyacımız olduğunu hissettim. İlk fırsatta benzer bir rota yapacağıma eminim. İlham oldunuz teşekkürlerAyrıca çekimleriniz harika Fotoğraflara lisan oluyorsunuz, konuşturuyorsunuz çok eğlenceli ☺️

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar