Google Adsense Otomatik
Dr. Cevahir Tekcan

Dr. Cevahir Tekcan


D vitamini ve kadın sağlığı

D vitamini ve kadın sağlığı

Bu pandemi günlerinde hepimiz evlerimize kapandık. Sosyal mesafeyi koruyarak yapacağımız yürüyüş veya bisiklete binmek gibi dışarda yapılan aktiviteler bizim ruh halimize iyi gelirken, alacağımız güneş de fiziksel sağlığımız için çok faydalıdır. 

Siz dışarda az miktarda da olsa güneş ışını emerken, vücudunuz da D vitamini yapmakla meşguldür. Güneş ışınına maruz kalmakla artan bu hormon kadın sağlığı için çok önemlidir. Özellikle kış aylarında güneş ışınlarının az olduğu zamanlarda eksikliği mutlaka yerine konulmalıdır.  
Vitamin D’nin kemik sağlığı üzerine etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle annelerimiz bol süt içmekle beraber özellikle güneşli havalarda dişlerimiz ve kemiklerimiz kuvvetli olsun diye dışarıya çıkıp oynamamızı öğütlerdi. 

Son zamanlarda, D vitaminin sadece kemik metabolizmasını değil vücutta pek çok sistemi etkilediği bilinmektedir.  Çünkü D vitamini vitamin olarak adlandırılsa da insülin ve troid hormonları gibi vücutta hormon olarak çalışmaktadır. 

Nasıl bu saydığımız hormonlar vücutta tüm sistemleri etkiliyorsa D vitamini de vücuttaki tüm sistemleri etkilemektedir.  Kalp hastalığı, kanser, vücut direnciyle ilgili hastalıklar (otoimmun hastalıklar), hipertansiyon, obesite, depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar ve sık geçirilen enfeksiyon hastalıkları gibi durumların tedavisinde ve önlenmesinde D vitaminin etkili olduğu görülmüştür. 

D vitamini ayrıca gebelik döneminde de önemli rol oynamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı eksikliğinin tespit edilmesi için aralıklı D vitamini düzeylerine bakılmalıdır. 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar