İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


Bir Cumhuriyet hatası!

Bir Cumhuriyet hatası!

Sevgili Okurlarım
Bu yazıda Rönesans’ı başlatanlardan biri olan İtalyan bilimci, filozof Giordano Bruno’dan bahsedecektim ki Prof. Dr. Ayhan Aktarın bir röportajını dinledim. Kendisi “Varlık vergisi ve Türkleştirme politikaları” isimli kitabın yazarıdır. 
Tabii bu röportajı dinleyince ailemin yaşadıkları aklıma geldi. Ben ilk yazımda yazdıklarımın arkasındayım. Çünkü hem bunları ben yaşamadım hem de kendimi azınlık olarak hissetmiyorum.

Osmanlının aksine Cumhuriyet, devlet ve devlete bağlı kuruluşlarda çalışan tüm gayrimüslimlerin işlerine son vermiştir. Bu insanları vatandaş olarak kabul etmesine rağmen kendi kadrolarında istememiştir. Halbuki Çanakkale ve Birinci Dünya savaşlarında çok sayıda gayrimüslim asker ve subay Osmanlı ordusunda savaşmış, gazi ve şehit olmuşlardır. Yalnız Çanakkale savaşında ölen Yahudi asker sayısı hakkında çeşitli rakamlar var. Bizim baba tarafımızdan olan Dr. İsak Molho Paşa orada sağlık bölümünün komutanlarından biri olarak bulunuyordu.

Cumhuriyet kurulduktan sonra bizim ailemizi etkileyen ilk olay 1934 Trakya’dan Yahudilerin kovulmasıdır. Anne tarafım Çanakkaleli olduğundan biliyorum. Dedem sekiz çocuğu ile silah zoru ile 460 yıldır yaşadıkları şehirden kovulmuşlardır. İstanbul’da bir bakkal, manav dükkânı açıp ailesini geçindirmeye çalışmıştır. Ta ki 1942 de Varlık vergisi gelince tüm varlığı elinden alınmıştır. Buna rağmen para yetmeyince büyük dayım aileyi temsilen Aşkale’ye taş kırmaya, yol yapımında çalışmaya gitmiştir.
Bence bu kararlar Cumhuriyet yöneticilerinin hatası olmuştur. Çünkü iş bilen, işini iyi yapan insanlarını kaybetmiştir. Bu olaylardan sonra yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan ve sadece faydalı olan vatandaşlar büyük oranda göç etmişlerdir.
Şimdi ise ülkemizin okumuş gençleri yurtdışında iş arayıp gitmeye çalışmaktadırlar. Bizim vazifemiz gençlere iş ve istikbal sağlayıp ülkemizin geleceğini sağlam olmasını temin etmektir.

Bir ülkenin beyinleri gitmeye başladığı an o ülkenin geleceği tehlikede olur.
Bizim neslimiz tüm zorluklarla mücadele etmiş ve bir yaşa gelmiştir. Şimdi gençleri desteklemek zamanıdır.
Selam ve Sevgilerimle...

Makale Yorumları

  • Gina Telvi26-02-2021 22:07

    Çok güzel bir yazı olmuş... Maalesef bu yaşanmışlar birçok kişiyi derinden yaralamıştır Tesekkürler

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar