İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


Arkadaş veya Arka-taş

Arkadaş veya Arka-taş

Sevgili Okurlarım,

Bu hafta biraz felsefeye kayacaktım ki whatsapp gruplarımdan birinden altta gördüğünüz fotoğraf geldi. 14 Ekim Arkadaşlık günü imiş.

Birçok arkadaşıma bunu yollayınca geri gelen cevaplardan mı veya yollarken yorulmamdan mı fotoyu yollamaya devam etmedim. Ama bu kutlama beni çok gerilere, mahalleme götürdü. Mahalle arkadaşlarımdan bazıları ile hala görüştüğümü fark edince bunun ne büyük bir nimet olduğunu anladım. Mahalle arkadaşlarım ile sokakta değişik oyunlar oynardık. Kukalı saklambaç, yakar top, futbol vesaire. Sokak bizim evimizdi, orada kendimizi güvende hissederdik çünkü tüm mahalle bizi tanır ve korurdu. Mahallemiz bizim büyük ailemizdi. Tüm bayramları beraberce kutlardık. Ne büyük bir nimet değil mi ?

Bilahare ilkokul, ortaokul ve lise arkadaşlıkları başladı . Okul arkadaşlığı çok enteresandır. Bazı sınıf arkadaşları ile ders çalışırdık, bazıları ile top oynardık ve bazıları ile gezerdik. Bunlar arasında örtüşenler de olurdu tabii ki. Ama benim bir özelliğim vardı, okulun hem voleybol hem de basket takımlarında oynardım, aynı zamanda da birçok arkadaşım ile ders çalışırdım. . Bu arkadaşlarımın birçoğu ile hala görüşüyoruz dersem inanır mısınız? Altmış beş yıllık arkadaşlıklar olur mu demeyin!!! İsterseniz ve arkadaşlarınızı severseniz olur.

Zaten arkadaş ne demektir? Güvendiğiniz, arkanızı kollayan, zor zamanlarınızda yanınızda olan kimseler değil midir? TDK Arkadaş için ne diyor bakın:

Birbirlerine sevgi ve anlayış gösterenlerden her biri bacanak, eş, yaren, yoldaş, bir ortamda birlikte bulunanlardan her biri hempa, refik.

Burada arka ve daş eki vardır. Eski Türkler savaşta ok atarken sırtlarını bir ağaca veya bir taşa yaslarlarmış. Bu sayede sırtlarını korurlarmış. Böylece arkalarını koruyan taş arkaya eklenince arka-taş veya arkadaş olmuş.

Erkeklerin en önemli arkadaşlıklarından biri Askerlik arkadaşlığıdır. Hele bir de barış anında değil de savaş anında ise bu arkadaşlık sözlükteki tüm açıklamaları kapsar.

Benim için spordaki takım arkadaşları, çeşitli derneklerdeki arkadaşlarım, iş arkadaşlarım çok çok önemlidirler. Öyle ki hepsini aynı şekilde önemserim ve bu durumu zenginliğim sayarım. Bana sorduklarında çok zengin olduğumu söylerim çünkü yukarıda saydığım her kategoriden arkadaşlarım ile fırsat buldukça görüşürüm.

Maalesef son iki yıl bu bakımdan hepimiz için felaket olmuştur. Evlerimize kapanmamızdan dolayı sosyalleşmemiz kısıtlanmıştır. Aslında sosyalleşmek immun sistemimizin güçlenmesine  yol açarmış. Bunu geçen hafta doktorumdan öğrendim. Mümkün olduğu kadar kendimizi koruyarak sosyalleşmemiz gereğini izah etti.

Ben bunu sonuna kadar kullanmaya niyetliyim çünkü ancak bu sayede arkadaşlarım ile buluşup onlara Sevgimi aktarabilirim. Yaş aldıkça bunun önemini daha çok anlamaya ve özümsemeye başladım.

Bu sütundan bütün arkadaşlarıma ve tabii ki okudukça arkadaşım olan okurlarıma Sevgilerimi aktarıyor Saygılarımı sunuyorum.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar