Uzaya gidecek Türk'ün maliyeti 70 milyon dolar

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Uzaya gidecek Türk'ün maliyeti 70 milyon dolar
Abone ol
TUA Yönetim Kurulu Üyesi Lokman Kuzu, Türkiye'nin ilk insanlı uzay projesinin yaklaşık 70 milyon dolara mal olacağını açıkladı. Başvuru süresinin kısa olabileceğine ilişkin ise eleştiriler var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi için harekete geçildiğini söyledi. Bu açıklamanın ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Milli Uzay Programı kapsamında"Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu" görevinin başlatıldığını duyurdu.

Buna göre gerekli şartları taşıyan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 10 gün geçirecek.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu da DW Türkçe'ye uzaya gidecek olan ilk Türk vatandaşı için toplam maliyetin yaklaşık 70 milyon dolar olacağını açıkladı.

Uzaya astronot gönderme programının Türkiye Uzay Ajansı tarafından iki yıl önce açıklanan 10 hedefinden biri olduğunu belirten Kuzu, "Bu konu yıllar önce bir çalıştay sırasında konuşuldu ve ana hedefler arasına girdi. Hazırlığını ise 2017 yılında yaptık. O yıl ilk olarak Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile görüşüldü. Ancak uzaya gönderilmek istenen Türk vatandaşı için bir sonuç çıkmadı. Daha sonra ABD'li firmalarla görüşüldü ve oraya gidilerek ilk raporlar hazırlandı" dedi.

SpaceX'le işbirliği yapılıyor

Uzay görevi için ilk maliyet hesaplarının da bu dönemde yapıldığını anlatan Lokman Kuzu, "Görevin maliyeti biraz değişken. 10 günlük ve 30 günlük görevlere göre maliyet de değişiyor. Ancak yapılacak görevin şu an için yaklaşık maliyeti 70 milyon dolar civarında olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Şu anda insanoğlunu uzaya götürebilen üç ülke olduğunun altını çizen Kuzu, "Çin, ABD ve Rusya. Çin, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) projesinin bir ortağı olmadığı için geriye iki ülke kalıyor. Onlar da Rusya ve ABD. Rusya'nın savaş nedeniyle yaşadığı zorlukları düşünürsek şu an bu proje ABD ile yapılacak" diye konuştu.

Bu konuda Türkiye'nin yakın dönemde işbirliği içinde olduğu SpaceX firması ile anlaşıldığı belirtiliyor.

Uzaya gidecek Türk nasıl seçilecek?

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) bu konuda istenilen şartları açıkladı. Bu şartlara uyan herkes başvuruda bulunabiliyor. Ancak TAU Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu'ya göre bu konudaki en büyük adaylar pilotlar.

Askeri ve sivil pilotların bu görev için oldukça avantajlı olduğunu anlatan Kuzu, "Bu basit bir görev değil ve adaylardan da ciddi yeterlilikler isteniyor. Adayın eğitim düzeyinin bu alanda iyi olması ve fiziken de hazır olması gerekiyor. Başvuran adaylar içerisinden bir eleme yapılacak. Hazırlıklar ise son iki aday ile sonuna kadar devam edecek. İki kişi seçilmesinin nedeni son dakikaya kadar problem çıkma ihtimali. Eğitimler çok zor o yüzden yedek biri olacak. İki kişi de son güne kadar hazır olmalı" şeklinde konuştu.

Kuzu, duyurunun yapılmasının ardından çok sayıda kişiden de başvuru geldiğini söyledi. Her mecra ve platformdan adayların kendilerine ulaştığını aktaran Kuzu, bazı adayların ciddi yeteneklere ve yeterliliklere sahip olduğunu da ekledi.

Projenin amacı ne?

Kuzu, yaptığı değerlendirmede bu projenin asıl amacının gençlere uzayı ve bilimi sevdirmek olduğunu belirterek "Uzayı ve bilimi Türk gençliğine bu proje ile sevdirebilirsek ne mutlu. Ancak önemli olan bundan sonrası. Yetişen gençliği, mühendisleri ve bilim insanlarını başka ülkelere kaptırmamalıyız. O gençliği burada tutacak ortamları oluşturmamız gerekiyor. Bu ülke ancak o zaman gerçek gücünü gösterir" diye konuştu.

Gözlem uyduları, haberleşme uyduları, yer istasyonları üzerine kariyer yapan Kuzu, daha önce TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanı ve Enstitü Müdürü olarak görev yapmıştı.

DW Türkçe'ye bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kaynakları da son dönemde Türkiye'nin önemli projelerinde yer alan mühendislerin ve akademisyenlerin yurt dışına gitmesi noktasında bu ve benzer projelerin önemli olabileceğine değindi.


Yorum Yazın