Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronot uzayda 1 hafta deney yapacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronot uzayda 1 hafta deney yapacak
Abone ol
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Türk astronotun seçilme ve uzaya gönderilme sürecine ilişkin, "Türk astronot uzayda bir hafta kalacak. Bir kadın ve bir erkeğe eğitim verilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir Türk vatandaşımızı uzaya gönderiyoruz” sözleriyle duyurduğu Türkiye’nin uzay yolculuğunun detaylarını Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım açıkladı. Türkiye Gazetesi'ne konuşan Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu kapsamında hazırlıkların tamamlandığını belirterek “2023’te gidilecek. Bir kişi göndereceğiz ama İki kişi eğitim alacak. Hastalanır ya da herhangi bir şey olabilir o yüzden yedekli olacak. Bir kadın bir erkek gönderilecek. Eğitimde alınan sonuçlara göre bir kişi gidecek. Bizim bir tercihimiz olmayacak” dedi.

'SpaceX götürecek'

Bir ön eleme yaptıktan sonra isimlerin SpaceX’e bildirileceğini ifade eden Yıldırım “SpaceX’in şu anda kapsülü gidiyor ama NASA birçok firmaya astronot eğitimi konusunda yetki verdi. Biz de en avantajlı imkânları sağlayanla anlaştık. Henüz imzayı atmadık ama birkaç gün içerisinde imzayı da atacağız. NASA’nın kontrolünde olan bir süreçle gidilecek. Astronotumuzun, uluslararası uzay istasyonunda 1 hafta kalmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Uzayda deney

Yıldırım, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonundaki deneylerin nasıl tespit edileceğini de şöyle anlattı:

"Bizim belirlemiş olduğumuz bazı kriterler var. TÜBİTAK, bu kriterler üzerinden 1 hafta içinde çağrıya çıkacak. Bu çağrı, bilim camiasına yapılacak. ‘Benim yer çekimsiz ortamda yapmak istediğim deney var’ iddiasında olanlar müracaat edebilecekler. Onlar arasından üç veya dördünü seçerek, gidecek olan uzay yolcumuza bunları orada yaptıracağız."


Yorum Yazın