Cahilin İzlencesi

Türkiye’de döviz alım satımı durduruldu!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye’de döviz alım satımı durduruldu!
Abone ol
Türkiye’de döviz alım satımı durduruldu. Ve dövizlerle ilgili hesaplar üzerinde dedikodular yayıldı. Peki aslında ne oldu?

Muhalif. Özel / Cahilin İzlencesi

Merkez Bankası’nın öğle saatlerinde dövize doğrudan müdahale etti. Açıklanmayan miktarda döviz satışı yapan Merkez’in operasyonu ile dolar kuru, 12,42’yi gördü. İşte ne olduysa bundan sonra oldu!

Öğle saatlerinden, akşam 16’ya kadar ve dolar kuru tekrar 13’ün üstüne çıkıncaya dek, bankalardan döviz alım, satımı yapılamadı. Yurt dışından gelen dövizler çekilemedi. Para operasyonunun arkasını, “cahilin izlencesi” araştırdı!

KİMLERİN DÖVİZ ALDIĞI ARAŞTIRILMALI!

Prof. Dr. İzzettin Önder, dövizin düşmesi büyük volümlü dolar satışından kaynaklandığını anlatıyor:  

“İçeriden bilgi alanlar var ise alanlar almış ve sonra derhal sistem, alım-satıma kapatılmıştır. Kimler döviz aldıysa araştırılmalı. Tabii bu ilk kez olan bir durum da değil! Tekalifi milliye dedikoduları umarız gerçekleşmez.”

MEHMET ALİ YILDIRIMTÜRK: BANKALARIMIZ SAĞLAM

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk TCMB piyasaya müdahale ettiği süreçte döviz aşağı gittiğini, bankalarınsa uyum sağlayamadığı için sistemin çalışmadığını kaydetti.

“TCMB bankalara ne kadar döviz sattığı bilinmiyor. Merkez’in müdahalesine piyasalar ikna olmadı ki, fiyatlar hızlıca yeniden yükseldi. Faiz indirimlerinin devamını Cumhurbaşkanı sıkça anımsattığı için gelecekteki döviz açıklarını kapatan firmalarla talep fiyatı yükseltiyor. Bankacılık sektörü oldukça sağlam. Sermaye rasyolarının stres testleri yapıldığından Avrupa’dan daha uygundur. Bu nedenle, bankalardaki dövizlere el konacak dedikodularına itibar edilmesin!”

 


1 Aralık koronavirüs tablosu: 196 kişi hayatını kaybettiÖnceki Haber

1 Aralık koronavirüs tablosu: 196 kişi h...

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'ndan tepkiSonraki Haber

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar