Türk 'misyonerleri' kaçıran '400 Mawozo' çetesi kimdir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türk 'misyonerleri' kaçıran '400 Mawozo' çetesi kimdir?
Abone ol
Hafta başında Haiti'de başkent Port-au-Prince yakınlarında silahlı kişilerin, bir tur otobüsünü durdurarak aralarında sekiz Türk vatandaşının da olduğu toplam 17 kişiyi kaçırdığı duyulmuştu.

Türkiye'nin Haiti Fahri Konsolosu Hugues Jouse kaçırılan Türk vatandaşlarının, yirmili yaşlarında, Ashabe isimli bir İslamî dini eğitim kurumunda görevli 5'i erkek ve 3'ü kadın olduğunu açıklamış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Haiti'de bir kriz masası oluşturulduğunu duyurmuştu. El Dia adlı Dominik gazetesi kaçırılan Türk vatandaşlarının "misyoner" olduğunu yazmıştı.

2019 yılından bu yana Haitili Müslümanlar arasında din eğitimi çalışmaları yaptığı anlaşılan Ashabe mensubu Türk vatandaşları da dahil toplam 17 kişiyi kaçıranların daha önce de fidye alabilmek için yabancıları kaçırdığı bilinen Haiti'nin en büyük ve en tehlikeli suç örgütü olan '400 Mawozo' (400 Denyo) çetesi olduğu düşünülüyor.

Haiti'de son iki yıldır fidye için insan kaçırma olaylarında büyük artış yaşanıyor.

Haiti İnsan Hakları Analiz ve Araştırma Merkezi'ne göre geçen yıl 81 farklı ülkeden 1200'den fazla kişi kaçırıldı. Kuruluşa göre bu kişiler arasında ABD ve Kanada'dan 17 Hristiyan misyoner de var.


Yorum Yazın