Tugay Uluçevik'ten Süper Kupa paylaşımı: Türk Milletinin değerlerine saygısızlık etmişlerdir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tugay Uluçevik'ten Süper Kupa paylaşımı: Türk Milletinin değerlerine saygısızlık etmişlerdir
Abone ol
Emekli büyükelçi Tugay Uluçevik, dün akşam Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanması planlanan Süper Kupa maçının iptali üzerine yaptığı paylaşımda, "Türk Milletinin değerlerine saygısızlık etmişlerdir" ifadelerini kullandı.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Turkcell Süper Kupa maçı, Suudi Arabistan'da yaşanan kriz sonrası başlayamadı. Yapılan son toplantının ardından maçın ertelendiği duyuruldu.

Süper Lig 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe’nin bu akşam Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda saat 20.45’te başlaması gereken Turkcell Süper Kupa mücadelesinde, pankart ve ısınma tişörtlerinde yapılan tercihler nedeniyle başlama düdüğü çalmadı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, bu konuda yaklaşık 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası resmi açıklama yapıldı ve maçın ertelendiği ifade edildi.

Konuya ilişkin paylaşımda bulunan emekli büyükelçi Tugay Uluçevik, şu ifadeleri kullandı;

Bugünkü (29/12) bir gazete futbol Türkiye Süper Kupa Maçının Riyad'da oynanmasının nedenlerini sıralamış.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman "Riyad’ı Ortadoğu’nun çekim merkezi yapmak" istiyormuş. "Riyad tam anlamıyla Suudi Arabistan’daki toplumsal dönüşümün laboratuvarı durumundaymış."

İsmi geçen Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, 2 Ekim 2018 günü muhalif Suudî Gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı İstanbul'daki Suudî Arabistan Başkonsolosluğu'nda keserek parçalara ayırarak yok eden ekibe "Kaşıkçı'yı" öldürün, yok edin" emrini verdiği  bildirilmiş olan Prens'tir.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da Suudî Arabistan Başkonsolosluğu'nda işlenen cinayetten sonra kaleme aldığı ve Washington Post Gazetesi'nde yayımlanan makalesinde "Cemal’in katledilmesi emrinin Suudi hükümetinin en üst makamlarından geldiğini de iyi biliyoruz" demişlerdi.

O zaman bu olayı "Suudî Arabistan'ın Türkiye'ye yaptığı bir saygısızlık; Türkiye'ye bir hakareti olarak" değerlendirmiştik. Daha sonra bütün gerçek suçlular ortaya çıkarılmadan ve cezalandırılmadan Türkiye'nin Suudî Arabistan ile yeniden normal ilişkiler içine girmesini doğru bulmamıştık.

Atatürk'ün "en büyük eserimdir" dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yıldönümündeki   Türkiye Süper Kupa Futbol maçının Atatürk'ün yarattığı aydınlıktan kaçarak karanlıklar içinde kalmayı tercih bir ülke olan Suudî Arabistan'ın Başkenti  Riyad'da oynanması kararını da  içime sindirememiştim.

Suudî Arabistan'ı yöneten kabile yerin neredeyse 1 metre altından kolayca çıkarılan petrolün parasıyla belki en son teknolojiyle de donatılmış ruhsuz sun'i bir şehir yaratmış olabilirler. Ama bu gece Türkiye'de ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa'da milyonlarca futbolsever TV başında heyecan içinde toplanmışken, maçın iptaline yol açan skandal tutuma sebebiyet veren Ortaçağ zihniyetinden henüz kendilerini kurtarabilmiş değillerdir.

Suudî Arabistan makamlarının davranışı için  "dostane değildir" demek hafif kalır. Konuyla ilgili haberlerden maç başlamadan İstiklâl Marşı'mızın okunmasına dahi karşı çıktıklarını anlıyoruz.  Futbolcuların  sahaya çıkarken göğüslerinde ATATÜRK portresi olan tişört giymelerine, "Yurt'ta Sulh, Cihanda Sulh" posteri taşımalarına izin vermemişlerdir. Türk Milletinin değerlerine saygısızlık etmişlerdir.

Bu olaya sebebiyet verenleri kınıyorum. Gereken dersleri çıkarmamızı diliyorum.

Suudî Arabistan'ın sebep olduğu skandallar karşısında boyun eğmeden maçı oynamaktan vazgeçen Fenerbahçe ve Galatasaray Başkanlarını, yöneticilerini ve değerli futbolcuları kutluyorum.

 

 


Yorum Yazın