Tarihin en iyi basketbol takımı 1992 Rüya Takımı mı, 2024 ABD Olimpiyat Takımı mı?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tarihin en iyi basketbol takımı 1992 Rüya Takımı mı, 2024 ABD Olimpiyat Takımı mı?
Abone ol
Tarihin bilinen en iyi basketbol takımına yine bir rakip çıktı. Ama bu seferki rakip oldukça ciddi. Amerika Birleşik Devletleri’nin 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer alacak yıldızlarla dolu kadrosu 1992 Rüya Takımı'nı geçebilir mi?

Oğuz Büber – Muhalif Analiz

Şu ana kadar bildiğimiz, 1992 Rüya Takımı’nın tarihin en iyi basketbol takımı olarak kabul gördüğüydü. Takım, NBA'in en büyük yıldızlarının yer aldığı ilk ABD Olimpiyat basketbol takımıydı ve kadrosunda; Michael Jordan’dan Magic Johnson’a, Larry Bird’den Charles Barkley’e Scottie Pippen’dan Karl Malone’e süperstar basketbol oyuncuları yer almıştı.

Son günlerde konuşulan bir konu ise bu efsanevi takımın daha da üzerinde bir ekip oluştuğu iddiasıydı.

Önce Sırbistan koçu Stevislav Pesic, ardından spor yazarı ve radyo programcısı Danny Parkins şaşırtıcı açıklamalara imza attılar.

Pesic, Amerika’nın 2024 Paris Olimpiyatları’na katılacak kadrosunun, 1992’deki Rüya Takım kadrosundan güçlü olduğunu söyledi. Sırp ismin kıyaslama yapmak için şöyle bir avantajı vardı. Pesic, o tarihte Almanya Milli Takımı’nın başındaydı ve Olimpiyatlarda karşı karşıya geldiği Amerika’ya 111-68 gibi farklı bir skorla yenilmişti.


Parkins ise “Bu şimdiye kadar sahip olduğumuz en yetenekli ABD Takımı kadrosu, tepeden tırnağa daha yetenekli” yorumunda bulundu.

Tabii bu iki takımı farklı açılardan kıyaslamak gerekir. ‘Oyuncu’ ve oyuncu topluluğunun oluşturduğu ‘kadro’ bazında.


Oyuncuların kim oldukları belli; 1992’de nasıl o tarihin süperstarları varsa, bugün de olimpiyata katılacak oyuncular tam bir yıldızlar karması oluşturuyor. Süper kahraman filmlerine gönderme yapmak gerekirse Yenilmezler (Avengers) kadrosu oluşmuş durumda.

Şampiyonluk apoletlerini daha yeni takmış olan Boston Celtics’li Jayson Tatum ve Jrue Holiday, Los Angeles Lakers’tan LeBron James ve Anthony Davis, Phoenix Suns’tan Kevin Durant ve Devin Booker, Golden State Warriors’un yıldız ismi Stephen Curry ve pota altını rakipler için cehenneme çevirecek Joel Embiid ve Bam Adebayo gibi korkutucu uzunlar.

Kadroda yer alan isimleri tek tek kıyaslamak oldukça zor, çünkü oyuncu bazında baktığımızda eşsiz yetenekler var. Her biri dönemlerinin en iyi oyuncuları olsalar da, ortada bir de Michael Jordan gerçeği var. Basketbolla hiç alakası olmayanların bile adını ezbere bildiği, adı bir markanın modeline konmuş ama sonra kendisi marka olmuş bir isim (Air Jordan).

Nostalji her zaman güzeldir ve daha çekicidir. Bu yüzden yeni jenerasyonların, bazı başarılara ulaşmanın yanı sıra hatıraları da yenmesi gerekir. Bugün sayılar ekseninde bakarsak LeBron James’in NBA’de kırmadığı rekor kalmadı belki. Ama hala Michael Jordan mı, LeBron James mi kıyaslaması yapılır, çünkü başarılar da kendi değişkenleri içerisinde değerlendirmelidir. Günümüzde bir sporcunun imkanlarıyla geçmişteki sporcuların olanakları arasında ifade edemeyeceğiz kadar büyük farklar bulunmaktadır. Bu yüzden kendi döneminde efsanelerin de efsanesi olan Michael Jordan’a sayılarla kıyas yapmak da zor.

Gelelim takım kısmına;

1992 Olimpiyatları’nda tüm maçlarını 100 sayının üzerinde skor alarak kazanan Amerika’nın performansı şu şekildeydi:

ABD-Angola: 116-48
ABD-Hırvatistan: 103-70
ABD-Almanya 111-68
ABD-Brezilya:127-83
ABD-İspanya: 122-81
ABD-Porto Riko: 115-77
ABD-Litvanya: 127-76
ABD-Hırvatistan: 117-85

Kıyaslanması zor bir tablo ile karşı karşıyayız. Pek tabii şu an için kıyaslayabileceğimiz bir takım da bulunmuyor. Çünkü 2024 ABD Olimpiyat Takımı, olimpiyatlarda henüz hiçbir maça çıkmadı ve performanslarına şahit olamadık.

1992 Rüya Takımı'nın yaptığı etki ve başarıları göz önüne alındığında, yeni bir takımın aynı seviyeye ulaşması zor olabilir. Keza, kıyaslama yapıldığında; kıyaslanan tarafın kıyas yapılan tarafa göre çok daha fazla kendisini göstermesi gerekir. Eleştiri çıtası ve beklentiler yüksektir.

Şunu diyebiliriz ki, 2024 takımı da büyük maçlar çıkarırlarsa ve benzer başarılar elde ederse, bu karşılaştırma gelecekte daha anlamlı duruma gelebilir.


Oyuncular bazında dönemin değiştiğinden ve imkanların da çok geliştiğinden bahsetmiştik. Bu değişim tabii ki oyun anlayışını da oldukça etkiledi.

Geçmişte basketbolda kendi mevkilerinin starları varken, bugün her oyuncunun her mevkiide biraz oynaması gerekiyor. 5 oyun pozisyonu 2’ye düştü diyebiliriz: Gard ve forvet olarak.

Eskiden uzun oyuncular potadan uzaklaştıkça sayı atmaları beklenmezdi. Şu anda pozisyon fark etmeksizin her oyuncunun iyi şutu olmak zorunda.

Eski NBA’de atılan sayı 2’lik 3’lük mü çok önemsenmezdi, istikrarlı bir şekilde sayı olması yeterliydi; günümüzde ise 2 sayı attığınız her hücum hanenizde -1 olarak yer alır.

NBA starlarının ‘defans yapmaz yaptırır’ hallerine de güncelleme geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Değişen oyun ve bugünün basketi özelinde, ‘Kazanma uğruna oyunun zevkinden bizi mahrum mu bırakıyor?’ Daha iyi ve ezici galibiyetler alınıyor ama basketbolun şov tarafı yok mu oldu?’ Bu farklı bir tartışma konusu.

ABD Basketbol Takımı’nın olimpiyatları çok büyük bir ihtimal ile rahatlıkla kazanacağını söyleyebiliriz. Turnuva sonunda 2024 Olimpiyat Takımı, ‘1992 Rüya Takımı’ndan daha iyi mi, daha kötü mü?’ yoksa ‘Kıyaslanabilir bir takım mı, değil mi?’ Bunları da öğrenmiş olacağız…

Şu an için ise 1992 Rüya Takımı birçok basketbolsever ve uzman tarafından hala en iyisi olarak kabul görmektedir…

 

Select Team nedir? Ülkemizde oynayan hangi basketbolcu yer aldı?

Bir de size Select Team’den bahsedelim. Select Team, ABD A Milli Takımı’na karşı antrenman ve hazırlık maçı yapacak genç oyunculardan oluşan bir gruptur. Select Team üyeleri, sakatlık ve benzeri sıkıntılar oluşması durumunda as takıma katılabilmektedirler. Paris Olimpiyatlarına hazırlanma sürecinde de 15 sporcu Select Team’e seçilmiştir.

Bu isimler arasında ülkemizde Fenerbahçe Beko’da forma giyen Nigel Hayes-Davis de yer almaktadır.

Dünya starı Kevin Durant ile aralarında geçen hoş sohbeti de aktaralım sizlere:

 

Kevin Durant: Attığın 50 sayı çok güzeldi

Nigel Hayes-Davis: İzledin mi?

Kevin Durant: Elbette izledim.

 


Yorum Yazın