Tahıl taşıyan ilk gemi Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tahıl taşıyan ilk gemi Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrıldı
Abone ol
Mısır taşıyan gemi, İstanbul'da denetimden sonra Lübnan'a geçecek

Tahıl koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ilk geminin yola çıktığı belirtildi. Geminin Lübnan'a 26 bin ton mısır taşıdığı aktarıldı.

Ukrayna'nın Odessa Limanı'nda tahıl taşıyan ilk geminin yola çıktığı bildirildi. Gemi, İstanbul'da denetimden sonra Lübnan'a ilerleyecek. 

Razoni isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin 26 bin ton mısır taşıdığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'da başlattığı savaştan bu yana Ukrayna limanlarında bulunan milyonlarca ton tahılın sevkiyatı engellenmişti. 

Ukrayna'da bloke durumdaki tahılın çıkarılması için yapılan görüşmeler sonucu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in bulunduğu Rus ve Ukraynalı heyetlerin İstanbul'a geldiği toplantılarda tahıl sevkiyatı için anlaşmalar imzalanmıştı. 

Tahıl koridoru anlaşmasının imzalanmasından saatler sonra Rus güçlerinin Odessa'yı vurması, sürecin başlamasını geciktirirken Rusya, saldırının sevkiyatı etkileyecek altyapıyı hedef almadığını söylemişti. 

Varılan anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya ve Ukrayna'dan yetkililerin görev alacağı Müşterek Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da açıldı.


Yorum Yazın