Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı
Abone ol
Tacikistan'da onaylanan yasa tasarısına göre başörtüsü kullanılması ve dini bayramların kutlanması yasaklandı.

Tacikistan, nüfusunun yüzde 99'unu Müslümanların oluşturduğu bir ülke olmasına rağmen, İslami kıyafet ve adetlere yönelik kısıtlamalar giderek artıyor. Ülkede, "ülke kültürüne yabancı" olarak görülen başörtüsü, türban gibi İslami sembollerin yanı sıra erkeklerin sakal bırakmaları yasaklandı. Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından onaylanan yeni yasalar, bu tür kıyafet ve sembollerin kamusal alanda kullanımını yasaklıyor.

Yeni yasaklar ve cezaî yaptırımlar

Cumhurbaşkanı Rahman, "Gelenek ve Merasimlerin Düzenlenmesi" ve "Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi Sorumluluğu" gibi yasaları içeren 35 yasa tasarısını imzaladı. Bu yasalar kapsamında, ulusal kültüre aykırı bulunan kıyafetlerin kullanımı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda yapılan "iyd gardak" gibi çocukların ev ev gezerek bayramlık isteme adetleri yasaklandı. Bianet'in aktardığına göre, Yasaları ihlal edenler için ciddi para cezaları öngörülüyor; siviller 7 bin 920 Tacikistan somonisi (yaklaşık 25 bin TL), hükümet yetkilileri 54 bin somoni (yaklaşık 167 bin TL) ve dini otoriteler 57 bin 600 somoni (yaklaşık 178 bin TL) ceza ile karşı karşıya kalacak.

Radikalleşme karşıtı kampanyalar ve toplumsal tepkiler

Hükümet, bu sert yasakları "radikalleşmeye karşı önlem" olarak açıklıyor. Ancak bu politikalar, ülkede ve uluslararası arenada tepkilere neden oluyor. Özellikle 2016'da Hatlon bölgesinde başlatılan "radikalleşme karşıtı kampanya" kapsamında, yaklaşık 13 bin erkeğin sakalı zorla kazındı. Bu tür uygulamalar, hükümetin radikalleşme korkusunu gerekçe göstererek dini özgürlükleri kısıtladığı eleştirilerini beraberinde getiriyor.

Kamusal alanlardaki dini sembol yasağı

Tacikistan'da başörtüsü zaten uzun yıllardır devlet kurumları ve okullarda yasaktı. Yeni yasa, bu yasağı kamusal alana genişletiyor ve belirli bir yaş grubuyla sınırlı olup olmadığı konusunda bir açıklık getirilmiyor.


Yorum Yazın