Reuters'a konuşan yetkili: Erdoğan ve Selman swap meselesini özel olarak görüşecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Reuters'a konuşan yetkili: Erdoğan ve Selman swap meselesini özel olarak görüşecek
Abone ol
Reuters'a konuşan üst düzey Türk yetkili iki ülke arasında yapılması planlanan swap anlaşmasının istenen hızda ilerlemediğini kaydetti.

2018 yılında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sonrasında iplerin koptuğu Ankara-Riyad hakkında normalleşme süreci başlatıldı.

Geçen aylarda Suudi Arabistan’a giderek Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüşen  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin fiili lideri Selman’ı ağırlamaya hazırlanıyor. Son haftalarda iki ülke arasındaki ilişkiler normalleşirken ismi açıklanmayan bazı üst düzey Türk yetkililer Reuters’a konuştu. Türk yetkili iki ülke arasındaki swap anlaşmasının istenen hızda ilerlemediğini ve bu konunun Erdoğan ve Selman arasında özel görüşüleceğini bildirdi.

"Erdoğan'a finansal destek sağlayabilir"

Yetkililer Erdoğan ile Selman arasındaki görüşme ile birlikte tamamen normalleşme yaşanmasını umduklarını söylerken Reuters, “Bu ziyaret Prens Selman’ın imajını iyileştirmek için bir adım olarak görülürken, kafa kafaya giden seçimlerden önce ekonomiyi düzeltmek isteyen Erdoğan’a da finansal bir destek sağlayabilir” yorumunu yaptı.

Erdoğan’ın nisan ayında Suudi Arabistan’da Prens Selman’la görüştüğüne dikkat çekilirken Türk yetkili, “Bu ziyaret, tamamen normalleşme ve kriz öncesi döneme dönülmesini de beraberinde getirebilir. Yeni bir dönem başlayacak” dedi.

Taraflar arasındaki olumsuz haberler durduruldu

Yetkili iki ülke arasındaki ticaret, uçuş ve televizyon dizilerine uygulanan yasakların karşılıklı olarak kaldırıldığını söylerken, medyada da taraflar arasındaki olumsuz haberlerin durdurulduğuna dikkat çekildi.

"Swaplar Erdoğan ve Selman arasında özel görüşülecek"

Türk yetkili, enerji, ekonomi ve güvenlik konusunda bazı imzaların atılacağını da söylerken, Suudi fonlarının Türk piyasasına girmesi için de çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Öte yandan kur swap anlaşması ile ilgili görüşmelerin devam ettiği de belirtilirken Türk yetkili bunun “istenilen hızda” ilerlemediğine de dikkat çekti. İsmini açıklamayan yetkili bu konunun Erdoğan ve Selman arasında özel olarak görüşüleceğini de aktardı.

Reuters, Türk yetkilinin açıklamalarını, “Türk yetkili Suudi Arabistan’ın Varlık Fonu bünyesinde olan ve olmayan şirketlerle de ilgilenebileceğini ya da bir süre öne Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığı gibi yatırım yapılabileceğini söyledi” dedi. Öte yandan Türkiye’nin de Riyad’a SİHA satmasının gündemde olduğu kaydedildi.


Yorum Yazın