Prof. Dr. Rona Aybay kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Prof. Dr. Rona Aybay'ın biyografisi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Prof. Dr. Rona Aybay kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? Prof. Dr. Rona Aybay'ın biyografisi
Abone ol
Bugün hayatını kaybeden Prof. Dr. Rona Aybay'ın kim olduğu merak ediliyor. Peki, Prof. Dr. Rona Aybay kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? İşte Prof. Dr. Rona Aybay'ın biyografisi

Vefatının ardından Prof. Dr. Rona Aybay'ın biyografisi araştırılıyor. Bu bağlamda, Prof. Dr. Rona Aybay kimdir? Kaç yaşında, neden öldü? İşte Prof. Dr. Rona Aybay'ın biyografisi...

Prof. Dr. Rona Aybay kimdir?

1935 yılında İstanbul'da dünyaya gelen hukukçu, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Rona Aybay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak doktorasını tamamlamıştır. 1964 yılında Columbia Üniversitesi’nde mukayeseli hukuk masterini tamamladı.

1973 yılında öncelikle doçent ardından profesör ünvanını alan Rona Aybay, ODTÜ’de Kamu Yönetimi bölüm başkanlığı, ODTÜ İdari İlimler Fakültesi dekanlığı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekan yardımcılığı görevlerini üstlendi. 

Avrupa Konseyi Irçılık ve Hoşgörüsüzlükle Savaşım Komisyonu ile Bosna-Hersek’teki insan hakları ihlallerini incelemekle görevli AGİT komisyonu üyeliklerinde, Bosna-Hersek İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurulduğu 1996’dan kapandığı 2003’e kadar Avrupa Konseyi tarafından seçilmiş uluslararası yargıçlık görevlerinde de bulundu. 

Aybay, 12 Eylül 1980’deki askeri darbeden sonra üniversiteden uzaklaştırılmış ve yedi yıl sonra Danıştay kararıyla görevine geri döndü. Hukukçu, akademisyen ve yazar Rona Aybay, son olarak Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olarak görevini sürdürüyordu. 

 


Yorum Yazın