Pentagon, emekliye ayrılan Jeff Bezos'un servetini uçurdu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Pentagon, emekliye ayrılan Jeff Bezos'un servetini uçurdu
Abone ol
Amazon'daki CEO'luk görevi henüz sonlanan Jeff Bezos'un serveti Pentagon'dan gelen kararla rekor düzeye yükseldi.

Amazon'un patronu Jeff Bezos'un serveti, ABD Savunma Bakanlığı'nın Microsoft'un kazandığı ihaleyi iptal etmesinin ardından Amazon hisselerindeki yükselişin etkisiyle 211 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Önceki başkan Donald Trump döneminde yapılan ve Microsoft'un kazandığı ihaleyi Pentagon'un iptal etmesi üzerine Amazon hisselerinde yüzde 5'e yaklaşan yükseliş yaşandı. Amazon hisselerinde yaşanan bu ralliyle Bezos'un serveti 8,4 milyar dolarlık artış yaşadı.

Böylelikle Amazon'un patronunun kişisel serveti 211 milyar dolara ulaşarak yeni rekor seviyeyi gördü.

ABD Savunma Bakanlığı, Amazon'un, haksız bir şekilde Microsoft'a verildiği iddiasıyla mahkemeye taşıdığı 10 milyar dolarlık Müşterek Savunma Altyapısı Girişimi (JEDI) ihalesini iptal ettiğini açıkladı.

Bakanlığın, Müşterek Muharip Bulut Kabiliyeti adında yeni bir bulut projesi için çok paydaşlı ve süresiz yeni bir ihale başlatacağı ifade edilen açıklamada, Pentagon'un, Microsoft ve Amazon Web Services (AWS) gibi sınırlı sayıda kaynaktan teklif almayı amaçladığı bildirildi.

PENTAGON, TRUMP DÖNEMİNDE MİCROSOFT'UN KAZANDIĞI İHALEYİ İPTAL ETTİ

Pentagon'un bilgi altyapısının modernizasyonuna ilişkin 10 milyar dolarlık dev teknoloji ihalesini, 26 Ekim 2019'da Microsoft kazanmıştı.

Amazon ise JEDI bulut ihalesinin taraflı ve hatalarla dolu bir değerlendirmeyle Microsoft şirketine verildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Amazon ayrıca eski ABD Başkanı Donald Trump ile şirketin kurucusu Jeff Bezos arasındaki anlaşmazlıktan dolayı ihalenin Amazon'a verilmediğini iddia etmişti.


Çin, sinyal aktarımı uydusunu fırlattıÖnceki Haber

Çin, sinyal aktarımı uydusunu fırlattı

Tokyo'nun yeni gözdesi 3 boyutlu dev bir kediSonraki Haber

Tokyo'nun yeni gözdesi 3 boyutlu dev bir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar