Paris Olimpiyatları'nın gerçekleşeceği dönemde Fransa’da hava normalden yüzde 70 daha sıcak seyredecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Paris Olimpiyatları'nın gerçekleşeceği dönemde Fransa’da hava normalden yüzde 70 daha sıcak seyredecek
Abone ol
Paris Olimpiyatları, kayıtlara geçen en yüksek sıcaklıklar altında gerçekleşebilir. Önde gelen sporcular, müsabakalar için öngörülen yoğun sıcaklığın sporcuların bayılmasına ve hatta müsabaka sırasında ölmelerine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Fransız tahmin kuruluşu Météo France, Mayıs-Temmuz ayları arasında ülke çapında normalden daha sıcak hava koşulları öngörüyor. Tahminci, normalden daha sıcak olma ihtimalinin yüzde 70 olduğunu söyledi.

Ateş Çemberleri: 2024 Paris Olimpiyatları’nda Isı Riskleri başlıklı yeni bir rapor, Tokyo’da düzenlenen 2021 oyunlarındaki sıcaklıklarla ilişkin karşılaştırmayı sağladı. Tokyo oyunları, 34 derecenin üzerindeki sıcaklıklar ve yüzde 70’e yaklaşan nem oranıyla Oyunlar ”tarihin en sıcak oyunları” olarak tanımlandı. Raporda, ”Yarışmacılar bitiş çizgilerinde kustu ve bayıldı, sporcuları güneşin kavurduğu arenalardan uzaklaştırmak için tekerlekli sandalyeler kullanıldı ve hatta Tokyo Oyunları’nın 2 numaralı seri başı tenisçisi Daniil Medvedev tarafından maçın ortasında kortta ölme korkusu dile getirildi” denildi.

Berna Abik’in sunumuyla dünden bugüne Olimpiyat tarihinde yaşanan olayların anlatıldığı ’60 Saniyede Olimpiyatlar’ serisini izlemek için tıklayın.

Raporun arkasındaki kuruluşlardan biri olan FrontRunners’ın CEO’su Emma Pocock, ”Artık Paris Oyunları’nın, Tokyo’nun sıcaklık rekorunu geçme potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz” dedi ve bunun sebebi ”Fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan iklim değişikliği geçtiğimiz aylarda rekor sıcaklık serilerine katkıda bulundu” ifadeleriyle açıkladı. 

Pocock, Tokyo oyunlarıyla ilişkin raporu, spor yönetim organlarına küresel ısınma konusunda harekete geçmeleri için acil bir davet olarak nitelendirdi.

Paris’in en son Olimpiyatlar’a ev sahipliği yaptığı 1924 yılından bu yana, Fransa’nın başkentinde yıllık sıcaklıklar 1.8 derece artarken, yılda ortalama 23 ”sıcak” gün ve dokuz ”kavurucu” gün daha yaşanıyor.

Paris 1947’den beri 50 sıcak hava dalgası yaşadı ve iklim krizinin bir sonucu olarak bu dalgaların sıklığı ve yoğunluğu arttı. 

2003 yılında Olimpiyatlar’ın düzenleneceği Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan rekor sıcak hava dalgası Fransa’da 14 binden fazla şahsın ölümüne yol açtı. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi bir ”uzlaşı bildirisi” ile sporcuların sağlığını korumak için bir dizi hafifletici tedbir önerdi. Ancak aşırı sıcakların dünya çapında spor için büyüyen bir sorun olduğunu kabul etti.


Yorum Yazın