Adalete ulaşmak zor

Otoparksız adliye binasına metrobüs duraklı çözüm!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Otoparksız adliye binasına metrobüs duraklı çözüm!
Abone ol
Vatandaşların, özellikle avukatların Twitter'da yönelttiği soruları önemsedik, Metrobüsten Sefaköy durağında indik, yeni Küçükçekmece Adliyesi’ne kadar yürüdük, yeni metrobüs durağı talebini yerinde araştırdık.

MUHALİF ÖZEL

Vatandaşların, özellikle avukatların Twitter’da paylaştıkları şikayetler bölgenin değerine değer katacak. 

MedyaTava'nın  "Metrobüs kullananlara yeni durak müjdesi" başlığı ile duyurduğu habere göre muhite Metrobüs talebi Bağımsız Avukatlar Grubundan geldi. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, kendisine bu konuda gelen şikayetler için verdiği cevapta, "... Ayrıca İBB’ye üstgeçit ve durak düzenlemesi talebimiz olacak." paylaşımında bulundu. 

Bağımsız Avukatlar adına Semih Biten'in dilekçesi


Biz de gündeme gelen "Küçükçekmece Adliyesi'ne yakın metrobüs durağı yok" haberini yerinde inceledik. 
Bölge Atatürk Havalimanı’nın karşısına denk geliyor. Google map’ten de görüldüğü üzere henüz yapılaşma az. Bölgede büyük bir proje var. Projenin oluşumuyla başka müstakil yeni binalar da yapılmaya başlanmış. Projenin kataloğuna göre residance, ofis ve mağazalardan oluşan karma yapı  3 bloktan meydana geliyor, yaklaşık 500 konut, 220 adet ofis ve 52 adet mağaza bulunuyor. 2018’de satışa çıkan projenin kataloğunda hemen yanındaki Metro, metrobüs ,İDO, Havaray ve otobüs duraklarıyla ulaşım kolaylığına değiniliyor.


Projenin internet sitesindeki bilgi


Projenin kataloğundan alınan bilgi

Otoparksız Adliye

Yeni Metrobüs Durağı talep edilen Küçükçekmece Adliyesi ise işte bu kompleks yapının  içerisinde yer alıyor. Projede henüz yaşam başlamamış, görünen inşaat ve satış devam ediyor.  Şu an için sadece adliyenin faal olduğu proje tamamlanınca binlerce kişinin günlük akışında yer alacak. Ancak adliye çevresinde projeye dahil bir otopark bile yok. Hem çevrede yaşayanlar hem de projede hak sahipleri için ne güzel ki henüz yaşamın başlamadığı projeye ulaşım hizmeti Adliye Binası sayesinde avukatlar tarafından talep edildi. 

Durağa 9 dakika

Sefaköy metrobüs durağından yeni açılan Küçükçekmece Adliyesi'ne yaptığımız yürüyüş 9 dakika sürdü. Adliyenin 3 dakika ilerisinde bir otobüs durağı var. Bölgeyi tanıyanların beyanına göre Küçükçekmece Adliyesi olarak hizmet veren bina uzun süredir kiralıktı. Yeni metrobüs durağı projesi avukatlar ve çalışanlar tarafından desteklenirken, bir kesim içinse itiraz sebebi. 

Sefaköy - Yenibosna metrobüs güzergahını kullanan yolcular ne düşünüyor?
 Yolcular araçların doluluğundan şikayet ederken planlanan metrobüs durağının çevresinde yaşam olmadığını, sadece büyük bir İnşaat firmasına ait binaların bulunmasından dolayı durak gerekliliği konusunda çekimser olduklarını dile getirdiler. Çünkü az kişi için durak eklemenin yolculuk süresini uzatacağı görüşündeler.

Konu ile ilgili görüş aldığımız Hüseyin Yüksel: Ben bu güzergahı 7 senedir kullanıyorum. Sefaköy - Yenibosna arasına yapılacak durak seferleri aksatacak. Bir taraf boş diğer taraf havalimanı ama bahsedilen duraktan oraya  ulaşım mümkün olmayacak. Bence adliye planlaması çok yanlış yere yapılmış. Kaldı ki hali hazırda Sefaköy metrobüs durağından 10 dakikalık yürüyüşle adliyeye ulaşabiliyorsunuz. 

Bircan Çetin ise şunları söyledi: Madem buraya adliye yapılacaktı  neden adliye yapıldıktan sonra metrobüs projesi istendi öncesinde neden kimsenin böyle bir talebi olmadı? 

Hüseyin Civelek: Ben bu çevrede oturuyorum. Böyle bir projeden dolayı gayet memnunum Sefaköy Durağı'nda indiğimde yaklaşık 15 dakikada evime ulaşırken böyle bir durak olursa 3 dakika sonra evime ulaşabileceğim.

Adliye şansı
Her ulaşım olanağının etkisi gibi yeni metrobüs durağı da bölgenin değerini artıracak, mevcut projede henüz yaşam başlamadan sunulan bu fırsat ise bölge halkı tarafından  “Adliye şansı” olarak anılmaya başlanmış bile. 
Muhalif'ten not: Adliyeden Sefaköy durağına dönüşte yokuş var, yaşlı ve engelliler  için bayır yukarı tırmanmak zorlayıcı olabilir.

Adliye binası geçtiğimiz aylarda başka bir haberin konusu olmuştu. Ağustos Ayında Küçükçekmece Adliyesi  yapımında çalışan işçiler eylem yapmışlardı.

Küçükçekmece Adliyesi konumuna ve yeni metrobüs durağına sosyal medyadan gelen tepkiler ise şöyle:

Ekşi Sözlük yazarlarıda bu konuya değinmiş.


Altın fiyatlarında son durum?Önceki Haber

Altın fiyatlarında son durum?

1 hafta önce 40 TL olan hamsi 15 TL’ye kadar düştüSonraki Haber

1 hafta önce 40 TL olan hamsi 15 TL’ye k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar