Otomotiv sektörünün kusursuzluk partneri

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Otomotiv sektörünün kusursuzluk partneri
Abone ol
Otomotiv sektörüne gerçek zamanlı izleme teknolojileri ve dijital dönüşüm ortaklığıyla çözümler sunan genç bir sektör.

Otomotiv Üretim Teknolojisinde sınırları zorlayan güvenlik ve verimlilik dönemi

Çalışan güvenliği başta olmak üzere, üretim hattındaki operasyonları gerçek zamanlı olarak takip etmek, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de büyük öneme sahip. Dijital dönüşümün temelini oluşturan gerçek zamanlı kişi, ekipman ve ortam izleme alanlarında yazılım, donanım ve danışmanlık hizmeti veren firmalar, üretim ve diğer faaliyetler sırasında yüksek riskli görev ve ortamların sıklıkla yer aldığı otomotiv sektöründe endüstriyel IoT (nesnelerin interneti) çözümleriyle fark yaratıyor. 

Sanayinin en önemli iş kollarının başında gelen ve ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahip olan otomotiv sektörü, bu tür destek veren firmaların gerçek zamanlı izleme teknolojileriyle dijital dönüşüme entegre oluyor.Otomotiv sektörünün ihtiyaçlarına nokta atışı çözümlerle cevap veren ve modern motorlu taşıt üretim tesisleri için dijital dönüşüm çözüm ortaklığı yapan firmalar; yalnız ve riskli bölgede çalışan iş güvenliği sistemi ile kazaları önlemeye yönelik yaklaşma, çarpışma uyarı sistemi, sosyal mesafe izleme ve uyarı sistemi ve anlık olarak ortamdaki sıcaklık, nem, gaz, ışık bilgileri ölçen sistemlerle çalışan güvenliğinin yanı sıra verimliliğin artırılmasına katkıda bulunuyor. 


Riskler karşısında hızlı aksiyon almak

Teknolojik gelişmeleri esas alan otomotiv sektörü; üretimden lojistiğe, iş güvenliğinden verimliliğe kadar her süreçte gerçek zamanlı izleme teknolojileriyle çok daha sürdürülebilir ve güvenli bir yapı kazanıyor. Bu noktadan hareketle geliştirilen yalnız ve riskli bölgede çalışan iş güvenliği sistemleri, otomotiv tesislerinde ve otoparklarda işçilerin güvenliğinin sağlanması için Aktif RFID (takip, okuma, iletme) cihazlarıyla çalışanların konumunu takip etmeye imkân tanıyor. Bu takip cihazları; tercihe göre işçinin kemerinde, bileğinde, baretinde veya boynunda taşınabiliyor. Olası bir tehlike veya kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşmeyi hızlı bir şekilde algılayan sistem, alarmı devreye sokarak işçinin yerinin belirlenmesini ve acil duruma müdahale edilebilmesini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak işçi, ihtiyaç dahilinde taşıdığı cihazın üzerindeki SOS düğmesine basarak yardım talebinde de bulunabiliyor. 

Görünmeyeni görünür hale getirmek

Üretim için gelen yarı mamullerin kabul alanından başlayarak doğru noktaya teslim edilme aşamasına kadar devam eden her sürecinin takip edilebilmesi ve görünür olması otomotiv sektörü için büyük bir ihtiyaç.  Aktif ve Pasif RFID etiketleri hibrid bir şekilde kullanarak sektörde rakiplerden ayrılırken, üretilen parçaların montaj alanına sevkiyatı ve takibi gibi tüm operasyon süreçlerini görünür kılıyor. Sistem ayrıca bu alanlardaki tüm envanterlerin konumları, raf düzeni, sevkiyat sırası, kasa istiflemelerinin doğru yapılması, nakliyelerinin takibi ve optimizasyonu için de kullanılabiliyor. Buna ek olarak, OTX sistemiyle üretim tesisleri ve kimyasal tesislerde anlık olarak ortamdaki sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi bilgileri de izleyebiliyor. 

Pandemide izole çalışma ortamına imkân tanıyor

Küresel salgının etkisiyle iş hayatının en önemli gündem konularının başında, kapalı alanlarda asgari sosyal mesafeyi korumak geliyor. Bu kapsamda geliştirilen sosyal mesafe izleme ve uyarı sistemleri COVID-19 pandemisine karşı sosyal mesafe kurallarına uygun güvenli ve izole bir çalışma ortamı oluşturmaya katkı sağlıyor. Raporlama yeteneğiyle de benzerlerinden ayrılan bu sistem; varsa yasaklı bölge ihlali, bu ihlali kimin yaptığı, ne kadar süre devam ettiği, belirli sayıdaki kişilerin belirli sürenin üzerinde birlikte zaman geçirip geçirmediği gibi kritik durumları takip ederken, olası güvenli mesafe ihlallerinde personelleri titreşim ile uyararak güvenli çalışma ortamları oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Otomotiv üretiminde güvenliği şansa bırakmıyor

İş makineleri, araçlar, işçiler veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaları önlemeye yönelik yaklaşma-çarpışma uyarı sistemleri olan teknolojiler; iş makinesi ile işçi birbirine fazla yaklaştığında sesli, titreşimli ve görsel uyarı vererek sürücü ve yayaları çarpışmalara karşı uyarıyor. Aynı zamanda üretim tesislerinde, otoparklarda araçların bulundukları yerin hızlıca tespit edilmesini sağlayan gerçek zamanlı takip teknolojisiyle otomotiv sektöründe zaman kayıplarını önlüyor.

Ultra hassas konum belirleme teknolojisi

Metal yoğunluğunun yüksek olduğu otomotiv sektöründe konum belirleme çoğu zaman hayati bir rol üstleniyor. Birçok takip ve izleme teknolojisi hassas konum belirleme noktasında yetersiz kalırken bu uzman sistemlerde, UWB (Ultra Geniş Bant) teknolojisiyle gerekli bölgelerde hassas konum tespiti yapabiliyor. Bu teknolojilerin iş güvenliği alanında sunduğu en büyük farklardan biri ise birçok üretim tesisinin bir arada olduğu otomotiv sektöründe, birden fazla alarm merkezi sistemini tesis içinde eş zamanlı olarak izleyerek, olası acil durumlar hassas konum bilgileri sayesinde görünür kılmak. Anlık konum verileri sağlayan sistem, birden fazla merkezi sunucu tarafından kullanılabiliyor. Lokal veya bulut sunucu sistemi tercihiyle gerçek zamanlı konum verilerine dünyanın herhangi bir yerinden ulaşmaya veya tesisin bilgilerini anlık olarak izlemeye imkân veren sistem, olası sunucu arızalarında da yedek sunucular sayesinde veri kayıplarını en aza indiriyor. Üretimdeki tüm operasyonları ve iş güvenliğini görünür kılan, geliştirilebilir IoT çözümleri ile bu teknolojiler, otomotiv sektöründeki firmalara dijital dönüşüm süreçlerinde önemli avantajlar sağlıyor.

Genç sektör

Ülkemizde endüstriyel IoT alanında üretim yapan teknoloji şirketleri 2000’li yılların başından itibaren dijital dönüşümün temelini oluşturan gerçek zamanlı kişi, ekipman ve ortam izleme alanlarında yazılım, donanım ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Bu yenilikçi yüksek teknolojili sektör; otomotiv, beyaz eşya, metal, enerji, gıda, sağlık, ilaç, kozmetik ve tekstil gibi sanayi kollarının yanı sıra madencilik, inşaat, havacılık, savunma sanayi gibi pek çok farklı sektöre yüksek katma değer sunuyor. Sahadan alınan gerçek zamanlı verilerden yola çıkarak analiz gerçekleştiren sistemler; personelleri, araçları, iş makinelerini, ekipmanları, yarı mamul ürünleri ve riskli çalışma ortamlarının sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi değerlerini anlık olarak takip ederek verimlilik ve iş güvenliği sağlıyor.
 


Rize'de heyelan: Okulun bahçesi çöktüÖnceki Haber

Rize'de heyelan: Okulun bahçesi çöktü

Yakup Dıvrak yazdı: "Türk-Alman ilişkilerinin günümüzdeki durumu"Sonraki Haber

Yakup Dıvrak yazdı: "Türk-Alman ilişkile...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar