Ömür Akkor’un resim koleksiyonundan eserlerin yer aldığı sergi Üsküdar’da ziyarete açıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ömür Akkor’un resim koleksiyonundan eserlerin yer aldığı sergi Üsküdar’da ziyarete açıldı
Abone ol

İSTANBUL (AA) Şef ve yazar Ömür Akkor'un koleksiyonundan seçilen eserlerin yer aldığı resim sergisi, Üsküdar'da sanatseverlerle buluştu.

Nevmekan Sahil Galeri'de açılan sergiye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Akkor, her zaman resme meraklı olduğunu ve son 10 yıldır farklı sanatçıların eserlerini toplamaya başladığını söyledi.

Akkor, ortaokul ve lise yıllarında da Avrupalı ressamlar üzerine eserler okuduğunu belirterek, "Sonra Türk resmini keşfettim. Son 10 yıldır resimler alıp biriktirmeye başladım. Aslında bir koruma, bir sonraki nesle saklama iç güdüsü vardı. Evet, sanat kazandıran bir şey, 'Bunları alırım, başka şekilde maddi olarak değerlendiririm' gibi bir histen ziyade bakmaktan keyif alıyorum. Özellikle geleneksel ve modern Türk ressamlarını seviyorum. Yeni nesil sanatçılara bir hayli ilgim var." dedi.

Sergide 19 sanatçının 69 eserinin yer aldığını dile getiren Akkor, şöyle devam etti:

"Henüz sergileyemediklerimin bir kısmı da var. İnşallah onu başka bir sergide ortaya koyarız. Bir yandan da resmi yapan ressam ama eserde koleksiyonerin hayatından da izler bulabiliyorsunuz. Bence asıl bakış açısı burada değişiyor. Yani bir resmi bir sanatçının çizmesi, o resmin işini bitirmiyor. Aslında sana ortaklık, bir beğeni, onunla beraber orada olma hissini veriyor ve ben de buradan baktığımda kendi hayatımın ipuçlarını görüyorum."

"Sergide sanatseverler hayatımdan bir kesiti görecekler"

Ömür Akkor, sanatın iyileştirici gücüne inandığını belirterek, "Ben her zaman resme başka bir bakış sergilemiştim. Bugün de sanatseverler aslında koleksiyonumdan bir parçayı görecekler ama bana göre hayatımdan bir kesiti görecekler. Belki Zennup Hanım'ın fotoğrafında Zennup Dükkanı'nın hikayesini, küçük heykeller var Tarkan Güveli'ye ait, orada da belki ilkokul arkadaşlarımı görecekler. Benim için müthiş keyifli. İlk kez koleksiyonumu sergileyip insanların beğenisine sunmak istedim." diye konuştu.

Yeni koleksiyonlar yapmaya devam edeceğine dikkati çeken Akkor, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hat koleksiyonum şu an 100 parça. Osmanlı gümüşlerini biriktiriyorum. Bir zaman koleksiyonum var. O da dünyada birbirinden farklı eski mekanizmalı saatler üzerine. Aslında ruhumda bir koleksiyonerlik var ve o parçaları insanlarla buluşturmayı çok seviyorum. Bugün onların karşısına resimle çıktım ama bir sefer sonra da bir zaman, İznik çinileri koleksiyonu, belki başka bir zaman da Avrupa porselenleri koleksiyonuyla çıkmaya devam edeceğim. İnsanın hayattan keyif almasını sağlayan çok fazla nüanslar var. Bunları kaçırmamak gerekiyor. Bir sergiyi gezmenin hiçbir maliyeti yok. Çok keyifli de işler. Çocuklarımıza da bunun eğitimini vermeliyiz. Nevmekan Sahil'de de biliyorsunuz çok fazla öğrenci var. Öğrencilere bir bakış açısı, bir mutluluk ve bir estetik sunmak istedim."

Sergi, 22 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.

(Abonesi olduğumuz AA’dan değiştirilmeden eklenmiştir.)

Kaynak:AA


Yorum Yazın