Murat Ağırel’den Galatasaray kongre üyesi Murat Özkaya’ya sorular: Siz aldığınız bu araçları tekrar bankaya sattınız değil mi?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Murat Ağırel’den Galatasaray kongre üyesi Murat Özkaya’ya sorular: Siz aldığınız bu araçları tekrar bankaya sattınız değil mi?
Abone ol
Gazeteci Murat Ağırel, Tuzlaspor hakkında kara para aklama ve yasadışı bahis iddialarını duyurmuş, bir süredir de kulübün yaptığı transferleri inceleme altına almıştı. Ağırel’in araştırmaları sonucunda yeni ulaştığı isim ise Galatasaray Kongre Üyesi ve Eyüpspor Başkanı Murat Özkaya idi...

Tuzlaspor hakkında araştırmalarda bulunan Gazeteci Murat Ağırel’in yeni yazısındaki konusu uzun yıllar boyunca otomotiv sektöründe faaliyet göstermiş iş insanı Murat Özkaya idi. Özkaya’nın konuya dahil oluşu Eyüpspor Başkanı olmasından kaynaklıydı fakat iş insanının Ziraat Bankası ile yaşadığı olayların Sayıştaş raporlarına düşmesi de Ağırel’in dikkatini çekmişti.

Bugünkü yazısında Özkaya ile ilgili detaylar aktaran Ağırel, aynı zamanda şahıs ile görüşmüş ve aldığı yanıtları köşesine taşımış.

İşte o konuşmaların bir bölümü:

 

M.A: Ziraat Bankası İştirakine yüzde 1 hisseniz varken nasıl Genel müdür oldunuz? Bu işlemlerden kazandığınız para ile kulüplerin finansını sağladınız mı?

 

M.Ö: Evet Central Oto yönetimindeyken Eyüpspor Başkanıydım. Eyüpspor pandemi döneminde küme düşüyordu. Ancak öncelikle şu Oto Center olayını anlatmak gerekiyor.

 

Otomotiv kiralama sektörüne baktığınızda tüm dünyadaki örnekleri gibi bankaların bir kiralama şirketi sahibi olduğunu görürsünüz. Bizim Devlet bankalarının ise böyle bir organizasyonu yoktu. Ziraat Bankası Genel Müdürüne bu sektöre girilmesi gerekiyor. Bir şirket kurun veya kuralım diye teklifi ben yaptım. Devletin çok para kazanacağını anlattım. Bir şirket kurup büyümek gerektiğini bildirdim. Ardından benim Metal Oto adlı firmam var ve Oto Center adlı firmayı aldım.

 

M.A: Kaça aldınız firmayı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü ile tanışıklığınız nereden geliyor?

 

M.Ö: Oto Center adlı firmayı 5 milyon Dolara aldım. Ziraat Bankası genel Müdürü ile banka müşterisi olduğum esnada tanıştım.

M.A: Sonra Oto Center’ı Ziraat Bankasına sattınız. Kaça sattınız?

 

M.Ö: Evet Ziraat Bankası’nın firmasına sattım. Para almadım bedava verdim. Sadece firmayı işletip büyütüp sonrasında satacaktık ve satıldığında yüzde 33 alacaktım. Anlaşma buydu. Yönetimde iki Ziraat Bankası yetkilisi ve bir de ben vardım.

 

M.A: Şirketi Ziraat aldı sonra neler oldu?

 

M.Ö: Firmayı alınca Ziraat 250 milyon TL yatırdı. Başka bankalardan da araç alımı için 550 milyon TL kredi çıkarıldı. Piyasası çok sıkıntılıydı. Araç yok piyasada. Araç alacağız ancak tedarik edemiyoruz. Oto Center’a benim diğer şirketim olan Metal Oto’dan 10 Bin adet araç sattım.

 

M.A: Yani kendi şirketinizden Genel Müdürü olduğunuz şirkete araç sattınız doğru mu?

 

M.Ö: Evet.

 

M.A: Peki, bu satış ne kadarlık bir satıştı. Ne kadar kar yaptınız?

 

M.Ö: Bakın Murat Bey. Bu işlemleri yaparken Metal Oto’nun 3 yıl vadeli 950 Milyon TL kredi borcu vardı. Dolar ise 4 TL idi o dönem. Ben araçları kasko bedelinin biraz altında bankaya sattım. Yani piyasadaki yüksek rakamları uygulamadım. Şayet araçlarımı satmasaydım 140 milyon dolar param olacaktı ve döviz kuruda malumunuz. Sonucunda 500 Milyon dolara kadar çıkacak bir gelirden oldum. Devlet para kazansın diye sattım.

 

M.A: Ancak Sayıştay raporuna göre Devlet bu işlemlerden para kazanmadı aksine zarara uğradı.

 

M.Ö: Rapora göre evet. Bu işlemler Sayıştay denetçisi tarafından raporlaştırılınca ve kamuoyuna arz edilince Banka araçları satma kararı aldı. İtiraz ettim. Çünkü sektörü biliyorum. Satmayın araç değerleri çok artacak asıl bu zaman kamu zararı olacak dedim. Ne yazık ki dinletemedim ve araçlar satılığa çıktı.

 

M.A: Araçları siz aldınız değil mi?

 

M.Ö: Evet. Ben ve sektördeki arkadaşlarımla ile birlikte araçları aldık.

 

M.A: Değeri neydi araçların?

 

O günkü kasko değerinde aldık. Banka bu satıştan 55 milyon TL kar elde etti.

 

M.A: Sonra siz aldığınız bu araçları tekrar bankaya sattınız değil mi?

 

Evet. Almış olduğumuz araçları yine Oto center adlı firmaya kasko değeri üzerinden sattık.

 

M.A: Banka araçları sattı sonra neden tekrar araç almak istiyor. Peki, neden devamlı kendi şirketlerinizden satıyorsunuz.

 

M.Ö: Murat Bey pandemi dönemiydi ve sektörde yaprak kımıldamıyordu. Araçları aldık ve 3 ay yattı araçlar. Banka tekrardan talep etti. Piyasada araç sıkıntısı var bulunmuyor. Biz elimizdekileri kar yapmadan geri sattık.

 

Yazının tamamını okumak için tıklayınız. 


Yorum Yazın