Meta 'siyonist' ifadesini de 'nefret söylemi' kategorisine dahil ediyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Meta 'siyonist' ifadesini de 'nefret söylemi' kategorisine dahil ediyor
Abone ol
Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarının sahibi Meta, ”siyonist” kelimesinin ”nefret söylemi ve hakaret” anlamında kullanıldığının tespit edilmesi halinde bu paylaşımların platformlarından kaldırılacağını açıkladı.

Meta’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, ”siyonist” kelimesinin kullanımına ilişkin istişarelerin ardından yönetmelikte değişiklik yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Kelime üzerinden yapılan ”meşru” siyasi tartışmalar ile bireylere yönelik nefret içerikli söylemler arasında ayrım yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada, ”siyonist” kelimesinin Yahudi ve İsraillilere karşı ”şiddet çağrısı” bağlamında kullanılmasına müsaade verilmeyeceği aktarıldı.

Açıklamada, kelimenin ”siyasi hareketle bağlantılı” olduğu durumlarda paylaşımlara müsaade verileceği kaydedilerek, ”İleriye dönük olarak ’siyonist’ kelimesinin açıkça siyasi hareketle ilişkin olmadığı durumlarda ve Yahudi ile İsraillilere yönelik şiddet veya korkutma yoluyla zarar verme anlamı içermesi halinde paylaşımları kaldıracağız.” ifadeleri kullanıldı.


Yorum Yazın