Memleket Partisi'ndeki istifaların ardında yatan gerçek ne?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Memleket Partisi'ndeki istifaların ardında yatan gerçek ne?
Abone ol
Parti Sözcüsü Gaye Usluer ve Genel Sekreter Hakkı Akalın'ın da içerisinde yer aldığı çok sayıda kişi Memleket Partisi yönetiminden istifa kararı aldı. Akalın, istifasını partiye olan inancını yitirdiğine bağlarken olayın perde arkasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin görüşmesinin yattığı iddia ediliyor.

Muharrem İnce'nin Genel Başkanlık koltuğunda oturduğu Memleket Partisi'nin yönetiminde istifa depremi yaşandı. Parti yönetiminde aralarında Memleket Partisi Genel Sekreteri Hakkı Akalın ve Parti Sözcüsü Gaye Usluer'in de bulunduğu 6 isim partilerinden istifa etti.

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, Memleket Partisi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakkı Akalın, Memleket Partisi Parti Meclisi-Danışma Kurulu Üye ve Memleket Partisi Kurucu Üyesi Meryem Şengül Kala, Memleket Partisi MYK Üyesi ve Parti Genel Saymanı Serkan Ufuk Akgün, Memleket Partisi MYK Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu ve Memleket Partisi Parti Meclisi Üyesi-Memleket Partisi Kurucu Üyesi Dr. Oğuz Giray.

Gazeteci Gürkan Hacır'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Parti Sözcüsü Gaye Usluer de partisinden istifa ettiğini doğrularken kararının gerekçelerini sosyal medya hesabından duyuracağını söyledi.

Parti yönetiminden istifalara ilişkin henüz bir açıklama gelmezken, görevinden ve üyelikten ayrılan isimler arasında bulunan Hakkı Akalın'ın istifa açıklamasında, partisinin kuruluşunda duyduğu heyecan ve inancını yitirerek bir yol ayrımına geldiğini ifade edip "13 aydan beri sürdürdüğüm Genel Sekreterlik görevinden, Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi üyeliğinden ve kurucusu olduğum Memleket Partisi’nden ayrılıyorum" açıklaması yaptığı belirtildi.

İstifaların ardındaki olay!

Muhalif'in ulaştığı kulis bilgisine göre ise istifaların ardında farklı bir olay yatıyor.

1 Haziran'da Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir görüşme gerçekleştirmişlerdi.

Görüşmede Devlet Bahçeli'nin Muharrem İnce’yi Cumhur İttifakı’na çekmeye çalıştığı iddia edilmişti.

Buna göre; Devlet Bahçeli, Muharrem İnce’yi muhalefete muhalefetlik yapan kendilerine en yakın isim olarak görüyordu. 

Bu görüşmede de Muharrem İnce'ye ittifak çağrısı yaptığı öne sürülmüştü.

Gerçekleşen istifaların ardında da MHP ile Memleket Partisi'nin yakınlaşması olayının olduğu konuşulluyor.

Memleket Partililerin istifa nedeni olarak partinin Cumhur İttifakı'na katılma olasılığının  olması gösteriliyor.

İstifa edenler arasında yer alan Parti Sözcüsü Prof. Dr.Gaye Usluer de bahsi geçen görüşmede yer almıştı.


Yorum Yazın