Macron, seçimden sonra Fransa Başbakanı Attal’ın görevde kalmasını istiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Macron, seçimden sonra Fransa Başbakanı Attal’ın görevde kalmasını istiyor
Abone ol
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa Başbakanı Gabriel Attal’dan seçimden sonra ”istikrarı sağlamak” amacıyla görevde kalmasını istedi. Başbakan Attal, dün akşam seçim sonuçlarının netleşmesinden sonra görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

Fransa seçimlerinin dünkü ikinci turunda solcu Yeni Halk Cephesi parlamentoda en yüksek sandalye sayısına sahip olurken Macron’un Ensemble’si ikinci; aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi üçüncü olmuştu. Gözler Cumhurbaşkanı Macron’un hükûmeti kurma görevi için hangi ismi başbakanlığa önereceğinde. 

34 yaşındaki Attal, bu yılın başlarında göreve geldiğinde Fransa’nın en genç başbakanı olarak tarihe geçmişti.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, erken genel seçimlerin ikinci turunda sandık çıkış anketlerinin açıklamasının ardından basın toplantısı düzenlemiş ve Macron’a istifasını sunacağını açıklayarak, ”Cumhuriyetçi geleneğe sadık kalarak, yarın sabah Cumhurbaşkanı’na istifamı sunacağım” demişti. 

Erken genel seçimin dün yapılan ikinci turunda Yeni Halk Cephesi ittifakı, sandıktan birinci çıkarak Ulusal Meclis’te 178 sandalye elde etti. Macron’un ittifakı 150, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ittifakı ise 125 milletvekili ile Meclis’e girdi.

Ülkede siyasi gelenek gereği, cumhurbaşkanı mecliste çoğunluğu elde eden siyasi oluşumdan başbakan atıyor. Ancak mevzuata göre cumhurbaşkanı bu geleneğe uymayabilir ve istediği kişiyi de atayabilir.


Yorum Yazın