Karayalçın: Millet İttifakı, "gelecek projesi" hazırlamalı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Karayalçın; Millet İttifakı'nın hazırladığı Anayasa metninin yeterli olmadığını, seçmeni ittifaka çekmek için bir gelecek projesi hazırlığı gerektiğini söyledi

Eski Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Halk TV'de Sorel Dağıstanlı'nın sunduğu Kadraj programına katıldı.
Sorel Dağıstanlı, Cumhur İttifakı'nın Millet İttifakı'na düzenli olarak "Cumhurbaşkanı adayınız kim?" sorusunu yönelttiğini hatırlattı.

Dağıstanlı, Millet İttifakı'nın adayından önce sistem mi açıklanacak yoksa nasıl bir geçiş süreci olduğu mu açıklanacak sorusunu Murat Karayalçın'a yöneltti.

Murat Karayalçın, Millet İttifakı'nın kimlerden oluşacağının ve programının nasıl olacağının ortaya konulması gerektiğini vurgulayarak bu atılması gereken adımlardan sadece bir tanesinin adayın belirlenmesi olduğunu ifade etti.

Karayalçın, bu atılması gereken adımlar varken önce adayın belirlenmesinin daha erken olduğunu açıkladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun erken seçim tarihinin Eylül ayı olacağını tahminini hatırlatan Karayalçın, böyle bir durum söz konusu ise bu atılacak adımlar için çalışmanın hemen yapılması gerektiğini dile getirdi.

Dağıstanlı, Karayalçın'a aday açıklamasından önce Millet İttifakı'nın açıklaması gereken ortak programın seçmen açısından ne ifade ettiğini sordu.

Murat Karayalçın, şu an Millet İttifakı'nın açıklayacağı programın sadece Anayasa değişikliği ile ilgili olduğunu fakat bunun yeterli olmadığını söyledi. Seçmenin ekonomik kriz içerisinde bunaldığını ve onlar için Anayasa metninin yetersiz olduğunu söyledi.Karayalçın, bir "gelecek projesi" hazırlanması gerektiğini Millet İttifakı'nın seçimleri kazandıktan sonra halka sunacakları reformları açıklaması gerektiğini ifade etti.

Murat Karayalçın, insanların AK Parti'den ayrıldığını fakat henüz Millet İttifakı'na gelmediğini belirtti. Seçmenleri sadece Anayasa metni ile ittifaka çekilemeyeceğini vurguladı. Karayalçın bu yüzden iki metinden söz ettiğini birincisinin Anayasa metni diğerinin ise "gelecek projesi" olduğunu söyledi.

Murat Karayalçın, 2006 yılında İtalya'da 18 partinin sosyalist parti öncülüğünde zeytin ağacı ittifakı kurduğunu ve bahsettiği "gelecek projesi"ne benzer bir metin ile seçimi kazandığını açıkladı. Karayalçın, bunun mümkün olduğunu ve acil sorunlarının ele alındığı bir programın çok önemli olduğunu aktardı.  

Anayasa metni ve "gelecek projesi" metninin adaydan önce geldiğini çünkü adayın kimliği bu programla ilgili olduğunu ifade etti.

Halkın ekonomik kriz içerisinde büyük zorluklar çektiğini belirten Karayalçın, seçmenin Millet İttifakı'na çekilmesi için hazırlamaları gereken "gelecek projesi"nin elzem olduğunu vurguladı.

Karayalçın, projede yoksulluğu bitirmek için nasıl adımlar atılacağının ortaya konulması gerektiği konusunda uzlaşma sağlanmasının seçmen için önemine dikkat çekti.

 


Türkiye genelinde 20 bin 843 köpek kayıt altına alındıÖnceki Haber

Türkiye genelinde 20 bin 843 köpek kayıt...

Cristiano Ronaldo, futbolu ne zaman bırakacağını açıkladıSonraki Haber

Cristiano Ronaldo, futbolu ne zaman bıra...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar