İsmail Saymaz: Ne zamandır milliyetçi paylaşımda bulunmak suç oluşturuyor?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
İsmail Saymaz: Ne zamandır milliyetçi paylaşımda bulunmak suç oluşturuyor?
Abone ol
Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü yazısında birkaç marjinal ve ırkçı grup bahane edilerek, sığınmacılık karşıtı milliyetçi gazetecilerin dalgalar halinde gözaltına alınıp, tutuklandığını yazdı. Saymaz, “Ne zamandır milliyetçi paylaşımda bulunmak suç oluşturuyor?” sorusunu sordu.

“Bir zamanlar güne Ergenekon ve Balyoz dalgalarıyla uyanırdık. O günlerde ‘Kuvayi Milliye' adını istismar ederek silah üzerine yemin eden ve darbe çağrısı yapan meczuplar gerekçe gösterilerek, ordu ve yargı çökertildi.” diyen Saymaz, “Bugünlerde birkaç marjinal ve ırkçı grup bahane edilerek, sığınmacılık karşıtı milliyetçi gazeteciler dalgalar halinde gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.” diyerek tutuklu gazetecilerden bahsetti. 

İlgili bölümün devamı şöyle:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca halkı kin ve düşmanlığı tahrik ve aşağılama ile halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktan soruşturma yürütülüyor.

İlk dalgada www.aykiri.com adlı internet haber sitesinin Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak ile ‘Muhbir' adlı popüler Twitter hesabının editörü Süha Çardaklı'nın aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı, sekizi tutuklandı.

Üç gün önce de ikinci dalga geldi.

Bu kez ‘Aykırı' ve ‘Muhbir'in editörleri Furkan Uludağ ve Serkan Kafkas ile Serdar Sönmez ve Ümit Yasin Perinçek adlı iki genç gözaltına alındı.

 

VATANSEVERLİK SUÇ MU?

Ankara Emniyet Müdürlüğü, dört genç hakkında “Ülkemizde sığınmacılara karşı meydana gelen olaylarla alakalı olarak” dijital inceleme tutanakları ve araştırma raporu hazırladı.

Kafkas için, sanki suç işlemiş gibi şöyle deniliyor:

“Gönderilerinde milliyetçi paylaşımlarda bulunduğu tespit edilmiştir.”

Evet, bulundu.

Ömrü yettikçe paylaşacak.

Var mı bi' diyeceğiniz?

Ne zamandır milliyetçi paylaşımda bulunmak suç oluşturuyor?

Kanıt diye Kafkas'ın 8 Aralık 2022'deki paylaşımını cımbızla çekip almışlar. Bu tweet'in “suça konu paylaşımlardan olabileceği” savunuluyor.

Paylaşım şöyle:

“Bir zamanlar ‘çözüm sürecinin' karşısında durmak, Ergenekon kumpasına direnmek ne ise bugün ülkemizin göç akınları ile istila edilmesine karşı durmak da o.

Devletin bekası ancak bu topraklardaki Türk varlığını korumak ile mümkün. Uyanış bu yüzden kıymetli. Uyanın!”

Sığınmacılık tehdidini ben belki bu cümlelerle ifade etmezdim. Ancak Kafkas, her vatanseverin ortak hissiyatını kendi üslubuyla dillendiriyor.

Ne şiddete girişmiş…

Ne de şiddet çağrısı yapmış.

Yarın milliyetçi hissiyata sahip olmaktan da suçlayacak mısınız?

Kendisini en yerli ve en milli kabul eden, muhalefeti milliyetçilikten sorgulama yetkisini kendisinde gören Cumhur İttifakı iktidarında bir editör “milliyetçi paylaşımlarda bulunmak” ile suçlanıyor!"

 

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.


Yorum Yazın